Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Mayıs 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad’ın merkez meydanı yenileniyor

Momçilgrad’ın merkez meydanı yenileniyor

31 Mart 2021

Momçilgrad (Mestanlı) şehrinin merkez meydanının yenilenmesi, yeniden inşası ve mimari tasarımına ilişkin projenin hazırlanmasında son aşamaya gelindi. Proje tamamlanınca belediye finanse edilmesi için başvuru yapacak.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, “Hazırlanan proje, bu mekanın ana işlevi olan bir şehir merkezi, çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklerin ve çeşitli aktivitelerin yapıldığı bir merkez, şehrimiz sakinleri ve misafirleri için çekici bir mekan olarak korumayı amaçlamaktadır” diye bildirdi.

Belediye Başmimarı Yusuf Nalbant, “Proje, şehrin çekiciliğini ve yaşam kalitesini artırmak, halihazırda gerçekleştirilmiş projelerin olumlu yanlarını koruyarak ve daha da geliştirerek yeni bir vizyonla gelişmiş bir yaya ve yeşil alan sistemi oluşturarak ekonomik ve sosyal kalkınma için yeni fırsatlar sağlamak için tasarlandı” diye kaydetti.

Başmimar, mevcut yeşil alanların iyileştirileceğini ve bunlara yeni unsurların ekleneceğini sözlerine ekledi. Böylelikle meydanlık alan, modern bir kentsel alan görünümü kazanacak. Meydan zemin kaplama, ara sokakların ana yönlerini vurgulayan, farklı raster ve renkler içeren yeni kaplama malzemeleriyle değiştirilecek.

Proje meydanın su alanlarını korumayı öngörüyor - bir çeşme ve bir su kaskadı söz konusu, ancak konfigürasyon ve estetik şekillendirme için yeni bir öneri verildi. Su kaskadının yanında suyun etkisini vurgulamak için yeni yeşil alanlarla rekreasyon alanları oluşturulacak. Etkili sanat eseri aydınlatma da öngörülüyor.

Yeni yüksek ve alçak armatürlerin kombinasyonu, yaya alanına yeni bir görünüm kazandıracak. Yeşil alanların bir kısmında kaldırım ve duvarlara ankastre aydınlatma yapılarak çevreye yeni bir edebi vizyon kazandırılacak.

Başmimar, “İnsanları çekmek ve kentsel çevreyi iyileştirmek için ek unsurlar sağlanmıştır. En genç sakinlerin ihtiyaçları için refakatçi alanı ile bir oyun alanı yapılması planlanıyor” dedi ve tüm yaş gruplarından Momçilgrad sakinlerinin dinlenme yerleri olacağını-yeşil alanların devamında banklar, bulunacak dekoratif bir pergola, Halk Kültürevi yakınındaki mevcut çeşmenin etrafında bankların bulunacağı köşeler olacağını ekledi.

Mevcut perakende satış mağazaları yeni alana eklenecek. Meydanın yeni vizyonunun bir parçası olacak dış mekan masaları için ahşap bir podyum yapılması planlanıyor. Ayrıca ahşap kaplı bir sahne yapılacak. Bu sahne meydanlık alanın bir parçası olarak günlük yaşamda kullanılacak kalıcı bir unsur olacak. Sahnede belirli etkinliklerde çeşitli performanslar yapılacak. Sahnenin üstünde bir kanopi yapısı kurma fırsatı olacak. Bu, hava koşullarından bağımsız olarak etkinliklerin organizasyonuna izin verecek.

Meydanın kuzey kesiminde çardaklar yerleştirilmesi planlanıyor. Onlar mekanın sanatsal görünümünü zenginleştirecek ve çok işlevli bir uygulamaya sahip olacak - dinlenmek, oyunlar ve toplantılar için çardak olarak kullanılabilirler ve gerekirse geçici ticari veya sergi faaliyetleri için mekanlara dönüştürülebilirler.

Meydanın batı kesiminde Makaza Caddesi yönünde yer değiştirmesinin üstesinden gelmek için her yönden ve tüm ziyaretçiler için şehrin merkez meydanına sorunsuz erişim sağlayacak bir rampa inşa edilmesi planlanıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Mastanlıdan 2021-04-01 08:53:14
Kasabada iki okul var iki okulun çocuklarını bir araya getirilse yarım okul doldurulmaz.
Gençler işsizlikten AVrupaya kaçıyor sahasında çocuklarını alıyorlar.
İyi güzel kasaba merkezin yenilenmesi daha önemli işler kasabada gençleri tutabilmek.
Bu kasaba merkezinde 10 kişi göremezsiniz kasaba BOMBOŞ.
Tamer Dereli 2021-04-04 11:45:52
Hayırlı olsun çalışma lar ne zaman başlıyor Mestanliya yakışır

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS