Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da pandeminin üçüncü dalgasında vaka sayısında zirveye ulaşıldı

Bulgaristan’da pandeminin üçüncü dalgasında vaka sayısında zirveye ulaşıldı

01 Nisan 2021

Sağlık Bakanı Prof. Kostadin Angelov, Ulusal Koronavirüs Kriz Masasının haftalık basın toplantısında, “Hastane kapasiteleri üzerinde baskı var. Bu en çok başkent Sofya, Burgaz, Şumnu ve Varna şehirlerindeki hastanelerde hissediliyor” diye bildirdi.

Koronavirüs (Covid-19) salgının insan psikolojisi üzerindeki etkilerinin en büyük olduğunu belirten Bakan, Bulgaristan vatandaşlarını sakin olmaya ve sağlık sisteminin krizlere yanıt vermeye hazır olduğunun farkında olmaya çağırdı.

Son iki haftada yeni vaka sayısında artış görüldü. Son günlerde pandeminin üçüncü dalgasında vaka sayısında zirveye ulaşıldı.

Bakan, salgınla mücadelede ön saflarda yer alan doktorlara, acil sağlık görevlilerine ve Covid-19 aşısı olan ve şu anda hastanelerde çalışan tüm personele teşekkür etti.

Angelov, aşılanan kişi sayısının artması sayesinde önümüzdeki birkaç hafta içinde durumun düzeleceğini tahmin ediyor.

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, “Bulgaristan hastaların ölüm oranı bakımından AB'de Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nden sonra üçüncü sırada, Balkanlar'da 100 000 kişi başına düşen 21 ölümle birinci sırada yer alıyor. 14 günlük vaka sayısına göre Bulgaristan, 100 000 kişi başına düşen 730 vaka ile AB'de beşinci, Balkanlar’da ikinci sırada yer alıyor” diye açıkladı.

Salgından en çok etkilenen ülkeler 100 000 kişide görülen 1 000'den fazla vaka ile Estonya ve Polonya görülüyor.

Sağlık Başmüfettişinin ifadesine göre, bölgelere göre en az etkilenen ile en çok etkilenen bölgeler arasındaki farklar azaldı. 100 000 kişide görülen 1018 vaka ile Sofya kentinde vaka sayısı en yüksek. Yedi ilde bu sayı 800’ün altında, Tırgovişte (Eskicuma), Razgrad (Hazargrat) ve Kırcaali illerinde ise 500’ün altında bulunuyor.

Doç. Dr. Kunçev, “Hastaneye yatış sayısı, Kasım ve Aralık aylarına göre çok daha yüksek. Bunun nedeni, koronavirüsün İngiliz versiyonunun özellikleri - insanlar daha şiddetli solunum yetmezliği yaşıyor ve hastanede tedaviye daha fazla ihtiyaç duyuyor” diye belirtti.

Doçent, “Hastaneye yatış sayısı bazında ölüm vaka sayısı, salgının ikinci dalgasına göre daha düşük” dedi. Doktorun ifadesine göre, koronavirüsün İngiliz versiyonu daha ölümcül değil, ancak daha bulaşıcı ve daha fazla hastanede yatış ihtiyacı var.

Sağlık Başmüfettişi, “İnsanların fiziksel ve zihinsel sağlık durumu arasında, tedbirleri hafifletme ve sıkılaştırma arasında, sağlık sistemini hazırlama ve hazırlığı arasında bir denge bulmalıyız” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS