Mleçino köyünün en yaşlı sakinlerinden biri olan Mehmet dedeÇarşamba, 07 Nisan 2021

Mleçino köyünün en yaşlı sakinlerinden biri olan Mehmet dede Mehmet Murat dede, Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) köyünün en yaşlı sakinlerinden biri. 26 Mayıs'ta 90. doğum gününü kutlayacak ve doğum gününü dört gözle bekliyor. Mleçino'da herkes onu tanıyor, çünkü uzun yıllardır yerel camiye hizmet ediyor. Çalışkanlığı, alçakgönüllülüğü ve sosyalliği ile tanınır.

Mehmet dede, 26 Mayıs 1931'de Gorno Prahovo (Tosçalı) köyünde dünyaya geldi. Ailesi geçimini tütüncülükle sağladı. Yoksulluk nedeniyle 8 yaşından itibaren köyünde çoban olarak çalışmak zorunda kaldı, 14 yaşında ise babası ile birlikte Dimitrovgrad (Kayacık) şehrinde inşaatlarda çalışmaya başladı. 26 yaşında evlendi. 14 yıl önce vefat eden eşi Gülfide ile beş çocuk büyüttüler. En büyük oğlu Selahittin, uzun yıllardır Çorlu'da yaşamakta. Kriz nedeniyle diğer oğulları 20 yıldan fazla bir süredir Belçika'da yaşıyor ve çalışıyor. En büyük kızı Tomris Sofya'da evlendi, Yıldız ise 1988'de Momçilgrad (Mestanlı) yakınlarında meydana gelen bir kazada hayatını kaybetti. Yıldız'ın adını taşıyan, onun hayrına bir çeşme yapıldı.

Mehmet dede, Madan'da 13 yıl madenci olarak çalıştı. Yıllarca Gorno Prahovo'da büfe görevlisi ve garson olarak çalıştı. Onun en değerli serveti, kendisini sık sık ziyaret eden çocukları, torunları ve torun çocukları. 2007'de Mehmet dedenin en büyük hayali gerçek oldu - Mekke ve Medine'ye hacca gitti. Hacı, her müminin Müslümanlar için iki kutsal şehri ziyaret etme fırsatı bulacağını umuyor.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER