Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.2015 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Nisan 2021
HABERLER » Bulgaristan
TÜRKLER, BULGARİSTAN’DA İSTİKRARA KATKI SAĞLAYABİLİR

TÜRKLER, BULGARİSTAN’DA İSTİKRARA KATKI SAĞLAYABİLİR

07 Nisan 2021

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu Bulgaristan’da yapılan seçimleri değerlendirdi.

Komşu ülke Bulgaristan’da 4 Nisan 2021 tarihinde yapılan genel seçimlerde sandıktan istikrar çıkmadı. Son yıllarda giderek artan kutuplaşma, seçim sonuçlarına da yansıdı ve kalıcı bir hükümet kurulmasını zorlaştıran bir siyasi tablo ortaya çıktı.

Ülkedeki nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan Türk ve Müslüman soydaşların 240 üyeli Bulgar Parlamentosunda 30’dan fazla milletvekili ile temsil edileceği belirtiliyor.

Türkiye’deki Balkan kökenlilerin kurduğu sivil toplum örgütlerinin çatı örgütü niteliğindeki Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’nun Genel Başkanı Sabri Mutlu, Bulgaristan’da oluşan siyasi tablo hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Borisov’un liderliğindeki GERB’in %25 dolayında oy alarak tek başına hükümet kurmasına yetecek sonuçları elde edemediğine dikkat çeken Sabri Mutlu, kısa süre içinde yeni bir erken seçimin sürpriz olmayacağını ifade etti.

Türk kökenlilerin ağırlıkta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin yüzde 10’un üstünde bir oy alarak parlamentoda güçlü biçimde temsil edilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Sabri Mutlu, “Gönül ister ki Bulgaristan’da yaşayan veya çifte vatandaş olarak Türkiye’de yaşayan soydaşların siyasi birliği daha güçlü biçimde sağlanabilsin. Bu seçim sonuçları açıkça gösteriyor ki soydaşlar birlik içinde hareket ederlerse daha güçlü biçimde Bulgaristan Türklerinin hak ve hukukları korunabilir.” dedi.

“Zaman Mekan Makinesi” isimli youtube kanalına konuşan Sabri Mutlu, çifte vatandaş olan Türklerin seçime katılım oranının düşük kaldığına dikkat çekerek, Bulgar makamlarına yaptıkları başvurulara rağmen Türkiye’de seçmen sayısına göre çok az sayıda sandık konulması ve pandemi koşullarında oluşan kuyrukların katılımı düşürdüğünün altını çizdi.

Genel Başkan Sabri Mutlu’nun yaptığı açıklamaların linki haberimizde yer alıyor. https://www.youtube.com/watch?v=vE7T3sK6f-Q

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


DePeSeli 2021-04-07 23:01:19
Başkan Sabri beye bi soru.
Neden DPS yönetimine Türkiye’den oy istiyorsanız Bulgaristan’da 30 yıldır sorun olan ANADİL eğitimi zorunlu programa alınmak için çalışmıyorsun sorusu niye şart koşulmuyor.

Sorulacak çok sorular var.
Ali Kaya 2021-04-08 11:33:52
Çatı kuruluşu, Önemli,bu kibir kime.Hic bir zaman bu Elitist yakladkmdan arinamadiniz . Bulgaristan da Kültürel asimilasyon attık tamamlanmak üzere.Ana dilde eğitim konu bile edilmiyor.Ne dernekler ne HÖH . Varda yoksa tepeden bakma , seçim yok birlik eee sonuç . Artık size pek güven kalmadı..

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS