Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Mayıs 2021
HABERLER » Dünya
Soydaşlar Seçim Mağduriyetini Uluslararası Yargıya Taşıyor

Soydaşlar Seçim Mağduriyetini Uluslararası Yargıya Taşıyor

08 Nisan 2021

04.04.2021 Pazar günü yapılan Bulgaristan Parlamento seçimleri ile ilgili soydaşlar, doğup büyüdükleri ve halen vatandaşı oldukları ülkeleri için oy vermelerinin engellenmesinden büyük rahatsızlık duyarak konuyu tüm uluslararası platformlara taşımaya başladılar.


Seçimlerle ilgili görüşlerini beyan eden BALGÖÇ, BGF Federasyon ve Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, soydaşların bu sürede haklarını aramakta son derece haklı olduklarını ve Dünya’nın tüm başka ülkelerinde yaşayan çifte vatandaşlara nazaran çok daha ayrıcalıklı statülere sahip olmaları gerektiğini belirterek: “Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş olan kardeşlerim, buraya hür iradeleri ile gelmediler ve asimilasyonla göçe zorlanarak bulundukları topraklardan koparıldılar. Dolayısıyla kardeşlerimizin gerek doğdukları, gerekse yaşadıkları ülkelerde hiçbir şekilde, hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın hür iradeleriyle seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Zira bu kardeşlerimiz dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mezalim ve zoraki göç ile karşı karşıya kalmışlardır.

Gereği Yapılmalı

Türkiye'de en az 350 bin çifte vatandaşın oy kullanacağı gerçeği bilindiği halde 35 sandık açılması son derece düşündürücü olduğunu vurgulayan Gençoğlu: “Yeteri kadar sandık açılmaması ve sandıkların önünde yaratılan ciddi geciktirmelerden dolayı bir çok soydaşımız hem kendisinin hem de çocuklarının geleceği için önemli olan bu seçimlerde oy kullanamamıştır. Ve bu kardeşlerimizin getirilen çeşitli kurallarla maalesef oy hakkı ihlal edilmiştir. Bu durumun düzeltilmesi ve hür iradeleriyle herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın, ileride yapılacak seçimlerde oy kullanabilmelerinin temini için başta BAL-GÖÇ olmak üzere, Federasyon ve Konfederasyon nezdinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Konseyi Denetim ve İnsan Hakları Komitesi, Ulusal Azınlıkların Korunması Sekretaryası, Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe karşı Avrupa Komisyonu gibi uluslararası kuruluşlara da başvurular yapıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Umuyoruz ve inanıyoruz ki bizlere demokrasi dersi verme çabasında olan, sözde insan haklarını savunur görüntüsü veren, çoğu zaman gerçekleri görmekten kaçınan ve kulakları sağırlaşıp duymaz hale gelen kuruluşlar, bu konuyla ilgili gereğini yapacaktır.” dedi.

Türkçe Propaganda Serbest Olmalı

Turhan Gençoğlu, "Bundan sonraki süreçlerde, Türkiye’de kurulacak sandık sayılarının soydaşlarımızın tamamının oy kullanması için artırılmasını ve demokratik bir seçim ortamı yaratılmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı. Gençoğlu, seçim çalışmalarında Türkçe siyasi çalışmalara izin verilmesini talep ettiklerini de vurguladı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Zeynel Abidin 2021-04-08 13:27:39
Ne cekersek Onursal Başkanlar dan çekiyoruz . Görev başındaki ne işe yarıyor.
Hasan 2021-04-08 16:02:17
Yıllardır Turhan Gençoğlu DPS içi içeçalıştı hiç mi aklına gelmedi işin buraya geleceğini.

O zamanlarda TİCARET TAPIIORDU.

DPS yönetimine bir kez dahi neden Bulgaristan Türklerin haklarını savunmuyorsun diye.

DPS destek isterse acilen 90 Ruhuna dönmeli diye Gençoğlu Karadayıya şart koşmalı.

Türkiye’de 200 sandık kurulamasa sandığa gidecek seçmenler bulamayacaklar.
Hasan Mestanlı 2021-04-10 14:18:13
Adı üstünde Onursal
Yav kardeşim otur oturduğun yerinde,yoksa DPS neden bu kadar az oy çıkardınız diye hesap sordu da,sen de mazeret mi üretiyorsun.
Hem bu ne ya
Balgöç
Federasyon
Konfederasyon
Onursal başkanı imiş
Ya sen otursana evde,bu derneklerin,Federasyon Konfederasyon Başkanları yokmuş gibi davranmasana.
anonim 2021-04-10 16:33:27
Sayın yorumcular,tavşan tepeyi aşmış,bir birimizi suçlamayalım.Özal zamanıydı,memleketten iyi haberler gelmiyodu,İZMİRDE,MANİSADA,ÇANAKKALEDE,İSTANBULDA veTRAKYADA mitingler başladı,genci ve ihtiyarı mitinglere koştu.BÜTÜN TÜRKİYEDE bulgaristandaki türklere destek havası vardı.Milliyetçi coşku had savhasında idi.Çok şükür soydaşlarımız geldi,iş sahibi oldular,ev sahibi oldular,araba sahibi oldular,çocuklarını okutup meslek sahibi yaptılar,refaha kavuşup rahatladılar.Bulgaristanda kalan türkler unutuldu,STK ALAR YILDAN YILA YAPTIKLARI kongreler haricinde,seçimlerle ilgili hiç bir faaliyetleri yoktu.İnşallah bidaki seçimlere STK lar,işadamları,üniversitelerdeki araştırmacı akademisyenler yeni bir çalışmaya girerler,her kazanılacak bir fazla oyun her şeyi değiştireceği inancı ile çalışsınlar.
fes 2021-04-12 09:30:41
Bal-göç üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Bal-göç yönetiminden, onursal başkandan Allah razı olsun. Ben Bal-göç üyesiyim, aidatlarımı düzenli veriyorum, derneğin etkinliklerine mümkün olduğu kadar katılıyorum.

Turhan Gençoğlu kahramanımız rahmetli Mümin Gençoğlu'nun oğludur, Bal -göç ve Balkan Türkleri için çok yararı olmuş biridir; söz söylerken dikkatli olun, küstahlık yapmayın.
Hasan 2021-05-06 10:25:25
Fes yorumuyla avantacılardan biri olduğunu göstermiş oldu.
Turan Gençoğlu iş adamı iş adamın kıblesi paradır.
30 yıldır DpS ile iç içe tek bi sefer bile o yönetime Bulgaristan Türklerin hakları için söyleyemedi.
Bu haala Bulgaristan Türklerini DoS çatı altında toplama gayretleri içindedir.
Buna Ticaret denir Fes dede.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS