Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Başmüftülük, hazırladığı yeni İslam din dersi kitaplarını Bakanlığa sundu

Başmüftülük, hazırladığı yeni İslam din dersi kitaplarını Bakanlığa sundu

08 Nisan 2021

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, 31 Mart 2021 Çarşamba günü devlet okullarında okutulması için yeni İslam Dini ders kitaplarını onaylaması üzere Eğitim ve Bilim Bakanlığına (MON) sundu.

İslam Dini ders kitapları, özel olarak kurulan bir komisyon tarafından hazırlandı. Komisyonda Amir Feleti, Nazmiye Kulova, Dr. Osman İbrahimov, Dr. Selime Hasanova, Muhammed Kamber, Beyhan Mehmet, Alper Ahmet ve Gülgün Gaygacova yer aldı. İslam Dini ders kitapları hazırlama projesi, Eğitimden Sorumlu Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov tarafından yönetildi, sorumlu editör ise Murat Boşnak idi. Ders kitaplarının teknik editörlüğünü Salih Şabanov yaptı.

Başmüftülük Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti, “Onaylanması için Eğitim ve Bilim Bakanlığına sunduğumuz ders kitapları 6-12.sınıf öğrencileri için hazırlandı. Şunu hatırlatmak isterim ki geçen yıl Eğitim ve Bilim Bakanlığı, 1-5.sınıf ders kitaplarını onayladı. Hepsi, Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanan en yeni eğitim müfredatına uygun hazırlandı. Eğitim ve Bilim Bakanlığının yeni İslam Dini ders kitapları ile ilgili görüşünü 2020-2021 eğitim öğretim yılının sonuna kadar bildirmesini bekliyoruz. Onaylandıkları takdirde yeni İslam Dini ders kitaplarının okutulmasına Eylül’de yeni 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren başlanmasını öngörmekteyiz” dedi.

Feleti’nin ifadesine göre, bu proje ile Başmüftülük, İslam Din dersi öğretmenlerinin işini önemli ölçüde kolaylaştıracak. Feleti, Bulgaristan'daki Müslüman toplumuna yönelik bu önemli projenin tamamlanması ve ders kitaplarının Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından tanınması ile bu disipline ilginin önemli ölçüde artacağını umduğunu da dile getirdi.

Halihazırda 2020-2021 eğitim öğretim yılında devlet okullarında 2 900’ün üzerinde öğrenci, 1-12.sınıflarda isteğe bağlı ders ve seçmeli ders şeklinde İslam din dersini okuyor. Eğer bir karşılaştırma yapacak olursak, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İslam din dersini okuyan öğrenci sayısı 2 190 idi.

Başmüftülük Eğitim Dairesinin çalışmalarının önceliklerinden biri, İslam din dersinin ülkede daha fazla yerde okutulması ve bu fırsatı değerlendiren öğrenci sayısını artırma olanaklarının sunulması. İslam din dersini okumak isteyen öğrenciler, ilgili eğitim kurumu müdürlüğüne ibraz etmeleri gereken bir beyanname doldurabilir veya Bölge Müftülükleri ve Başmüftülük Eğitim Dairesinden yardım isteyebilirler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ömer Harun 2021-04-11 20:14:02
Hayırlı olsun.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR



All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS