Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Karadayı: Meclise giren yeni partilerin kuracağı bir hükümeti desteklemeye hazırız

Karadayı: Meclise giren yeni partilerin kuracağı bir hükümeti desteklemeye hazırız

09 Nisan 2021

Seçim sonuçlarıyla ilgili basına açıklamalarda bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, “HÖH, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlar (GERB) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) gibi seçimleri kaybeden partiler tarafından kurulan hükümetleri desteklemeyecek” diye açıkladı.

Partinin, Meclise giren yeni partilerin kuracağı net ve kesin hedefleri olan bir hükümeti destekleyeceği anlaşıldı. HÖH, örneğin koronavirüse karşı mücadeleye, işletmeleri desteklemek için ekonomik ve sosyal önlemlerin uygulanmasına devam edilmesi, toparlanma ve sürdürülebilirlik planı konusunda ciddi bir tartışma yapılması, devletin AB destekli operasyonel programların bir sonraki dönemlerine hazırlanması gibi hedefler önerdi.

HÖH, 45. Halk Meclisinde temsil edilen tüm parti ve ittifakları diyalog başlatmaya ve sorumluluk almaya çağırdı.

Karadayı, “Eğer üç yeni siyasi güç bir hükümet kurmayı başaramazsa, HÖH şimdiden yeni bir seçime hazır. Bakalım Cumhurbaşkanı nasıl bir mantık yürütecek ve sonra biz de bu konu üzerinde düşünürüz, ama mesele Cumhurbaşkanının yetkisi dahilinde” dedi.

HÖH Başkanı, kesinlikle hükümette temsilcilerinin yer almayacağını, ancak yeni partilerin oluşturduğu bir hükümeti destekleyebileceklerini söyledi.

HÖH’ün parlamento seçimlerinde oy oranını artıran Halk Meclisinde yer alan tek parti olduğunu belirten Karadayı, diğer ana partiler GERB ve BSP’nin oy kaybettiğine dikkat çekti. HÖH lideri, partinin önceki Meclisteki milletvekili sayısını koruduğunun altını çizdi.

“Bulgaristan’da seçmenler değişim arzusuyla oy kullandılar ve seçime katılımlarını bir değişim arzusu olarak kabul ettiğimizi teyit ediyoruz” diyen Karadayı, HÖH’ün daha önceki Avrupa Birliği Parlamentosu seçimlerinde gençleri milletvekili adayı çıkararak değişime kendisinden başladığını belirtti.

HÖH lideri, “Seçimlerde medya HÖH’ün aday listelerinin, en genç adayların yer aldığı parti listelerinden olduğunu yazdı. HÖH, değişime kendisinden başlıyor. Bulgaristan'ın ekonomisinin hızlandırılmış kalkınması için yenilikçi bir program önerdik” diye anımsattı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2021-04-09 22:10:07
Oktay Osman'a göre DPS, aynen GERB gibi, bulgar toplumu için bir "draznitel" olduğundan kimse onlarla beraber olmak istemiyor.

Başka bir görüşe göre ise BSP, GERB ve DPS statükonun partileridir, değişim isteyen toplum bu partileri iktidarda görmek istemiyor.

Slavi Trifonov için iktidarı almak istemediği, kendisinin bir programı ve ekipi olmadığı söyleniyor. Düşün düşün .oktur işin.Yukarı tükürsen bıyık aşağıya tükürsen sakal.
Osman 2021-04-12 16:14:29
Fes baksana DPS milletvekili listelerine yarısından fazlası yer alyı dünyası etnik Bulgarlardan oluşmakta .
İlet bu sebeple istenmeyen üçüncü parti konumuna geliyor.
Hani Türklerin partisıydı NEREDE. Türk halkı sandığa gitmiyor dendiğinde küplere biniyorsunuz.
Kırcaali’de 5x5 alırken zar zor 5x3 alabiliyor o da Hasan Aziz ile Eğridir’e başkanı Resmi Murat’ın İSİMLETİYLE.
fes 2021-04-13 09:42:42
Türklerin bulgarlar tarafından istenmedikleri, nefret edildikleri bilinen bir gerçektir.

Etnik temelli parti kurmak Bulgar ana yasasına göre suçtur; bulgar orjinli kişileri partiye almakla etnik temelli bir parti olmadıklarını kanıtlamış oluyorlar.

Katılımın düşük olmasının nedeni DPS değil bulgarstan'da sosyoekonomik durumun bezdirici olmasıdır; bunun sorumlusu da başarısız bulgar siyasetçileridir.

Hasan Aziz ve Resmi Murat DPS'lidirleri partiyle bir bütündürler.
DePeSeli 2021-04-14 08:24:03
Fes yorum yapmışın yine kıvırmışım.
Türkler ekonomik çok zor durumda olduklarından sandığa gidecek kadar paraları yok bu durum da iş verenlerin ve devletin.
Fes Türkiye’deki garibanlara Bulgaristan’a gelmek için otobüs ayarlandı ekonomik fakirlik.
Türkiye’den 19 bin oy bu rakam daha da düşecek sandığa gidemeyecekler vatandaşların paraları yok.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS