Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Dünya
Bursa BAL-GÖÇ Seçim Mağduriyetini Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına Taşıdı

Bursa BAL-GÖÇ Seçim Mağduriyetini Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına Taşıdı

10 Nisan 2021

Geçen pazar günü yapılan Bulgaristan Parlamento seçimlerinde oy hakları ihlal edilen Bulgaristan vatandaşları adına; Bursa BAL-GÖÇ, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi'ne de başvuru yaptı.

Türkçe Metin:
Bulgaristan Seçim Yasası, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerdeki oy sandıklarının sayısını 35 ile sınırlıyor (Bu sayı 2016'dan önce 139'du). Bu ayrımcı bir düzenlemedir.

Türkiye'de Türk kökenli birçok Bulgaristan vatandaşı yaşamaktadır. Sayılarının 350 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla ülke geneline dağılmış bu kadar çok insan için 35 sandık yeterli değildir.

Bu yönetmeliğin özellikle Türkiye'de yaşayan etnik Türk toplumu mensuplarının oy kullanmasını önlemek için kabul edildiğine inanıyoruz. Hatta bu, kanun taslağı hazırlama sürecinde bazı aşırılık yanlısı politikacılar tarafından açıkça ifade edildi.

Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları AB ülkelerindekilerden daha az demokratik haklara sahip olmamalıdır.

Söz konusu kural neticesinde Türkiye'de kullanılan oy sayısı bir önceki seçimlerde 90 bin civarından 20 bin civarına azaldı.

2017 seçimlerinde çok sayıda seçmen oy kullanamadı ve engeller nedeniyle evlerine dönmek zorunda kaldı. Ayrıca, internet üzerinden kayıt yaptırmayan seçmenlerin, oy sandıkları önünde oy verdikleri tarihte Kiril alfabesiyle dilekçe yazmaları istenmiştir. Yalnızca Türkiye'deki seçmenleri hedef alan bu yükümlülük, sandıkların önünde gecikmelere ve uzun sorgulara yol açtı. Bu açıkça oy kullanma hakkının ihlaliydi.

04 Nisan 2021 Milletvekili seçimlerinde de keza aynı engellemeler ve caydırıcılık faaliyetleri devam etti. (Bulgaristan Merkez Seçim Kurulunun 22.03.2021 tarih, 2278 No.lu kararı ile kimlik bilgilerine uygun olarak doldurulmuş ve imzalanmış beyannamenin ibraz edilmesinin yeterli olacağı bildirilmiş olmasına rağmen, seçmenlerin kimlik bilgileri ile örtüşen beyannameleri yırtılarak, kendi el yazıları ile doldurmaya zorlanmışlardır. Sandık komisyon üyeleri dışındaki bazı kişilerce yapılan bu tarz müdahaleler oy verme işleminin durdurulmasına ve yavaşlatılmasına yol açmıştır).

Son olarak, seçim yasasına göre siyasi partilerin yalnızca Bulgar dilinde kampanya yapmasına izin verilmektedir. Nüfusun yaklaşık %10'unu oluşturan Türk kökenli Bulgaristan vatandaşları özellikle bu kısıtlamasından etkilenmektedir. Bu gerçekler, ODIHR / AGİT ve Avrupa Konseyi raporlarında da vurgulanmıştır.

Bu nedenle, Bulgar hükümeti üzerindeki etkinizi kullanmanızı arz ediyoruz.
-Türkiye'de sandık sınırının kaldırılmasını,
-Türkçe siyasi çalışmalara izin verilmesini istiyoruz.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Belene mağduru 2021-04-10 18:06:57
Adres doğru GÖNDERİCİ yanlış.
Bu yazıyı DPS göndermesi gerekmiyormu?
ODHIR/AGİT ulfaristana komisyon gönderdiğinde kimi muhatabı alacak.
Bursa BALGÖÇ ü mü Bulgaristan Türklerini temsil eden DPS mi.
Eğer DPS bu girişimlerde bulunursa Türkiye’de sivil kuruluşlar dağa güçlü destek vereceklerdir.

Mesele Bulgaristan Türklerin hakları yerinde savunulsun dışarıdan ger destek verilir.
DOS istemedikçe YIRTILSAZ DA BİR ŞEY DEĞİŞTİREMESİNZİZ.
Fatme Osmanoğlu 2021-04-10 18:59:28
Türk işadamları Bulgaristan'a yatırımı sayesinde bir çok Bay Ganyo evine ekmek götürebiliyor, Bulgar devletine vergi ödeniyor. Özellikle işadamı soydaşlarımıza bu konular iletilmeli, ucuz işgücü var diye insan hakları ihlalleri göz ardı edilmemeli.
Nankör köpek ekmek veren eli ısırmaya devam ediyor, Türk halkına asimilasyon üzerine asimilasyon uyguluyor. Bu gerçekleri aramızda konuşmamızın faydası yok, yabancı yatırımcıya olanları anlatmalıyız.
BALGÖÇ'ün haklı bildirisine diğer STKlar, yatırımcı dernekleri, sıradan vatandaşlar destek veriniz!
Deliormanın deli efesi 2021-04-11 10:26:53
Aferrin,bravo.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS