Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Ekonomist Rusinova: Salgının işletmeler üzerindeki etkilerini henüz görmedik

Ekonomist Rusinova: Salgının işletmeler üzerindeki etkilerini henüz görmedik

15 Nisan 2021

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı Zornitsa Rusinova, “Ekonomimizin ve insanların karşılaştığı zorluklar küçük değil. Önlemlerin gevşemesinden ve kapanan işletmelerin kademeli olarak açılmasından hem işçiler hem de şirketlerin finansal istikrarı için sonuçlarının ne olduğunu henüz görmeye başlayacağız” diye kaydetti.

Rusinova’nın ifadesine göre, tüm işçiler gibi işverenler de bu ekonomik kriz sırasında birçok zorlukla karşılaştı.

Ekonomist, “Kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının özellikle büyük şirketlerde, özellikle şu ana kadar benzer şartlara sahip şirketlerde, finansal parametreler olarak bile sürdürüldüğüne dair güzel sinyaller veren bir çalışma yayınlandı. Bazı durumlarda şirketler bütçelerini artırdı bile” dedi.

Rusinova, “Genellikle bunlar finans ve sigorta sektöründen, enerji sektöründen olan şirketler. Bu şirketlerden bazıları uluslararası şirketlerin şubeleri, ancak kurumsal sosyal sorumluluk için gerçekten iyi standartlara sahip olanlar, kriz sırasında büyük zorluklara rağmen onları korumayı başardı” dedi.

Ekonomist, en popüler önlemlerden bazılarının, şirketlerin belki de % 97- 98'inin semptomları olan çalışanları evde kalmaya teşvik etmesi olduğunu açıkladı. Covid-19 durumunda dahili bir organizasyon planı hazırlanması- şirketlerin veya şirketin faaliyetlerinin nasıl yeniden organize edileceğine dair bir plan söz konusu. Diğer bir önlem de belli tür toplantıların, olayların öneminin analizinin yapılması ve buna göre onları bir şekilde yeniden konumlandırılması. Durumların % 90'ında iş gezileri ve çalışanlar arasındaki ve müşterilerle doğrudan temaslar azaldı.

Rusinova, “Çoğu şirket, belki yaklaşık % 85'i de uzaktan çalışma biçimlerini kullanıyor. Bu eğilimi pan-Avrupa düzeyinde de görüyoruz – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun son verileri, çalışan insanların % 40'ından fazlasının Covid-19 sırasında uzaktan çalıştığını gösteriyor” diye kaydetti.

Ekonomist, Ekonomik ve Sosyal Konseyin bu ay uzaktan çalışmanın işgücü piyasasının etkisi üzerindeki etkileri hakkında görüş öneri raporu hazırladığını belirtti. Ayrıca konseyin yaz aylarında bir sonraki adımların belirlenmesinde yasama ve yürütme organlarına yardımcı olması için mayıs ayında devlet tarafından alınan sosyal ve ekonomik önlemlerin etkilerine ilişkin analiz raporu sunacağını bildirdi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS