Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Avrupa Gazeteciler Birliği’nden milletvekillerine ifade özgürlüğü çağrısı

Avrupa Gazeteciler Birliği’nden milletvekillerine ifade özgürlüğü çağrısı

15 Nisan 2021

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Bulgaristan Şubesi, milletvekillerini ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim özgürlüğü gibi anayasal ve evrensel değerlerin korunması adına çalışmaya çağırdı.

AEJ Bulgaristan Şubesi’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
“Parlamenter bir cumhuriyette Halkl Meclisi, yürütme organı üzerinde kontrol uygulama yetkisine sahip ve parlamento kontrolü aracılığıyla sizler ülkede basın özgürlüğünün durumunu önemli ölçüde iyileştirmek için çalışacak araçlara sahipsiniz.

AEJ olarak sizlere Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü tarafından Bulgaristan'da basın özgürlüğü için yapılan son 10 öneriyle tanışmanız ve onların uygulanması yönünde çalışmanız için çağrıda bulunuyoruz. Yeni Meclisin Medya Komisyonu’na seçeceği milletvekillerin gerçek uzmanlar olacağına güveniyoruz. Önceki Meclisin, kamu medyasının finansmanı ve yönetimi hakkında önemli hükümler içeren Radyo ve Televizyon Yasası’nda değişiklik yapılmasına dair bir yasa tasarısı bıraktığını hatırlatmak isteriz. Bu değişiklik önerilerinin yeni Meclis tarafından öncelikli olarak ele alınması gerekir. Yeni Meclis çerçevesinde iktidarın dağılımına, yani hangi siyasi güçlerin devleti yöneteceği ve hangilerinin muhalefette bulunacağına bakmaksızın AEJ, siyasi temsilcilerin ifade özgürlüğüne, medyanın bağımsızlığına ve gazetecilerin onuruna saygı göstermesini istemeye devam edecek. Bilgiye erişim hakkı Anayasa'da güvence altına alınmıştır ve bağımsız medya mensuplarıyla konuşmayı reddeden hükümet yetkililerine müsamaha göstermeyeceğiz. Ne yazık ki, son aylarda çeşitli siyasi güçlerin bu tür eğilimler gösterdiğini gördük. 45. Halk Meclisini gazetecilerin milletvekillerine erişimini kısıtlamamaya çağırıyoruz. Önceki Mecliste buna benzer şeyler gördük. Onların tekrarlanmaması gerektiğine inanıyoruz.

Son olarak size ifade özgürlüğünün nefret söylemini içermediğini hatırlatmak isteriz. Tüm siyasi güçleri, gelişmiş demokrasiye sahip ülkelere özgü olmayan ifadelerin kullanımına izin vermemeye çağırıyoruz”.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS