Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Mayıs 2021
HABERLER » Dünya
Avrupa Bulgaristan Türkleri Cenaze Yardım Fonu Oluşturuyor

Avrupa Bulgaristan Türkleri Cenaze Yardım Fonu Oluşturuyor

19 Nisan 2021

Avrupa’da Bulgaristanlı Türklerin oluşturduğu işgücü ile birlikte, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde özellikle hukuki ve sosyal ihtiyaçların karşılanabilmesi, karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelinebilmesi için 2015 yılında Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği (ABTD) kuruldu.

Bulgaristan’ın 2007 yılında Avrupa Birliği üyesi olması ile birlikte her geçen gün artan iş göçü, günümüzde de hiç hız kesmeden devam etmektedir. Bu iş göçü süreci ile birlikte, AB ülkelerinde ikamet eden Bulgaristanlı Türklerin bazı sosyal sorunları da doğmuş oldu. Bu sorunlardan birisi de AB ülkelerinde vefat edenlerin cenaze nakil işleri ve Bulgaristan’a naaşlarının ulaştırılmasıdır.

Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği yönetimi tarafından bu ihtiyacın Cenaze Yardım Fonu oluşturulması ile karşılanabileceği teklifi, Avrupa’da yaşayan Bulgaristanlı Türklerin dikkatine sunulmuş ve ilgili kişi ve kuruluşlardan destek beklenmektedir. Başta Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü olmak üzere, Almanya ve Fransa’da faaliyet gösteren Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve sivil toplum kuruluşlarından lojistik destek sağlanması öngörülüyor.

Derneğin yaptığı araştırmalar ve incelemeler sonucu Cenaze Yardım Fonu’nun daha etkili ve cenaze nakil işlemlerinde ülkelerde oluşabilecek olan bürokratik işlemlerini de asgari seviyeye indirecek bir yöntem olacağı açıklanmıştır.

Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği’nin bir hizmeti olması planlanan yardım fonu, AB ülkeleri ve özellikle Almanya’da bulunan Bulgaristanlı Türklerin belirli bir aidat ödemeleri ile hizmete geçmesi planlanıyor. Yardım fonuna üye olmak isteyen, fonun ileride cenaze işlemlerinin tümünü hizmet olarak sağlayabilmesinden yararlanacaktır. Başta cenaze vefat belgesi gibi idari ve hukuki işlemleri ve cenazenin Bulgaristan’a ulaşımı gibi yardımları sunabilir.

Bulgaristanlı Türklerin, ABTD Cenaze Destek Fonu’na üye olmaları için bir üyelik formunu doldurup düzenli olarak her ay Fonun Banka hesabına aidatlarını yatırmaları gerekir.

Cenaze Destek Fonu’nun faaliyete geçmesi için soydaşlarımızın Avrupa Bulgaristan Türkleri Derneği ile irtibata geçmeleri, bu güzel girişimi destekleyip Bulgaristanlı Türkleri arasında yaymaları rica olunur.

AVRUPA BULGARİSTAN TÜRKLERİ DERNEĞİ:
Adres: Kennedyallee 93, 60596 Frankfurt am Main, Deutschland
Telefon: +49 152 13388042
E-mail: bg.tuerken@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/abtd2015/

İbram AHMED

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS