Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Turizm sektörü Cumhurbaşkanı Rumen Radev’den yardım istedi

Turizm sektörü Cumhurbaşkanı Rumen Radev’den yardım istedi

04 Mayıs 2021

Bulgaristan Otelciler ve Restorancılar Derneğinden (BHRA) yapılan açıklamada Dernek Başkanı Georgi Şterev’in, “Turizm, siyasi kriz nedeniyle en büyük kayba uğrayan sektörlerden biri, belirsizlik ve öngörülemezlik, işletmeleri neredeyse boşlukta bıraktı” dediği aktarıldı.

Şterev’in ifadesine göre, krizin sonuçları en çok Paskalya kutlamaları sırasında görünür hale geldi, çünkü "Slınçev Bryag”, "Sveti Sveti Konstantin ve Elena", "Zlatni Pyasıtsi”, “Albena” gibi büyük ve tercih edilen sahil beldelerinde sadece 2-3 otel tatil için gelen misafirleri ağırladı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanının, tüm durumu değerlendirmek ve turizm sektörü çalışanlarını temsil eden tüm meslek örgütleri tarafından kabul edilen, sektörde derin bilgi birikimine sahip, kendini kanıtlamış bir profesyoneli turizm sektörünün başına getirmek gibi zor bir görevi var” denildi. Dernek yöneticilerinin ifadesine göre, Turizm Bakanı adaylarının kamu yararından ziyade kişisel çıkarları yönünde hareket etmesi konusunda gerçek bir risk var.

Dernek, kendilerinden yardım istendiği halde bu konuda Cumhurbaşkanlığına yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti.

Dernek Başkan Yardımcısı Veselin Nalbantov’un, “Turizm sezonunu kurtarmaya yönelik eylemler gecikti ve yetersiz. 12 yaşına kadar olan çocukların negatif PCR test sonucu veya antijen test sonucu ibraz etmesine ihtiyaç duyulmadan ülkemize giriş yapabileceklerine dair verilen söze rağmen bu, Sağlık Bakanının son emirnamesinde belirtilmemiştir ve yaz tatili için erken rezervasyon yapılmasının önünde ek ve gereksiz bir engel oluşturuyor” dediği aktarıldı.

BHRA, yetkililerin Rus tarafına yaz aylarında uçuşları yeniden başlatmak ve Rus turistleri çekmek için adım atmasını istiyor. Dernek, İngiltere'den charter seferlerinin askıya alınmasıyla birlikte en azından haziran ayı sonuna kadar Almanya'dan Bulgaristan'a charter uçuşlarının askıya alındığını hatırlattı.

Şterev’in ayrıca “Meslektaşlarımız ayakta kalmak için gelecekte bize sorun çıkaracak bir fiyat savaşı başlatıyorlar” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “60/40 ve 80/20 gibi çalışanları işte tutmaya yönelik işletmeleri desteklemek için krizle mücadele tedbirlerinin 31 Mayıs'ta sona ermesi de son derece endişe verici. Bu kısa sezonda bu tür önlemler alınmadan tatil otelleri ayakta kalamayacak” ifadesi kullanıldı.

Nalbantov’un, “Bu kısa sezonda, son bir yılda gerçek hedefli finansal destek almadan tek kalan otelcilik sektörünün likiditesini sağlamak için devlet tedbirler almazsa çalışmak imkansız” dediği aktarıldı. Onun ifadesine göre devlet, bankalarla birlikte otelcilerin kredilerini yeniden yapılandırmalı, ilkinin süresi çoktan sona erdiği için eski krediler için yeni bir moratoryum ilan etmeli, ayrıca konaklama yeri sahipleri ve personelleri için likidite sağlamalı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS