Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.643 Lv.
GBP GBP 2.2606 Lv.
TRL TRL 0.1982 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Mayıs 2021
HABERLER » Bulgaristan
Varna'da bir tekstil atık geri dönüşüm fabrikası kurulacak

Varna'da bir tekstil atık geri dönüşüm fabrikası kurulacak

04 Mayıs 2021

Döngüsel Ekonomi Enstitüsü Kurucu Ortağı ve Başkanı Svetoslav Stoykov, Bloomberg TV Bulgaria televizyonuna yaptığı açıklamada, “Yaklaşık bir buçuk yıl içinde Varna'da atık tekstil malzemesinin tamamen geri kazanılmasını ve yeni bir ürüne dönüştürülmesini sağlayacak bir tesis kurulması planlanıyor. Şu anda ülke genelinde tekstil atıklarının % 30 ile % 40'ı arasını karşılayacak bir kapasite oluşturulması planlanıyor. Şimdilik yatırımın yabancı bir şirket tarafından yapılacağı belli” diye açıkladı.

Stoykov, Avrupa Birliği (AB) taksonomisi oluşturulması fikri bağlamında Bulgaristan’ın Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı hakkında yorum yaptı. Döngüsel Ekonomi Enstitüsü Başkanı, taksonomi oluşturulmasının enerji açısından neyin sürdürülebilir olduğuna dair işletmelere ait projeler ve kamu projeleri için daha net kurallar oluşturulmasını amaçladığını belirtti.

Stoykov, “AB taksonomisi oluşturulması, işletmelerin uzun vadeli projelerinin sürdürülürlüğünü bir dereceye kadar ölçmelerine olanak tanıyacak” dedi.

Döngüsel Ekonomi Enstitüsü Başkanının ifadesine göre, Bulgaristan’ın Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı uzun zaman önce çözülmesi gereken sorunları çözmeyi amaçlayan gecikmiş önlemler ve yatırımlar öngörmekte.

Stoykov, “Daha küçük ölçekte olan daha küçük projeler, büyük projelere göre çok daha iyi tasarlanmıştır” dedi.

Uzmanın ifadesine göre, planın öngördüğü çeşitli proje yatırımları yeniden dağıtılmalı ve bazı projeler tamamen iptal edilmeli. Böyle bir projenin Maritsa İztok 2 Hidroelektrik Santrali yapımı projesi olduğunu kaydeden Stoykov, “Hidroelektrik santrallerine uzanan boru hatlarının inşası, bir şekilde hidrojen boru hattı projesi kılığına sokulmuş tamamen doğal gaz boru hattı projesi” dedi.

Uzman, bu şekilde santralin ömrünün uzatılacağına, ancak ülkemizin net bir hedefi olması gerektiğine ve bu santrallerin ömrünü uzatmak veya yerel sektörü dönüştürmek arasında seçim yapması gerektiğine dikkat çekti.

Stoykov, “Endüstri 4.0'da çalışabilecek gerekli niteliklere sahip personele sahip olmak için eğitime de önem vermeliyiz ” dedi.

Döngüsel ekonomi ile ilgili olarak uzman, böyle bir şeyin Bulgaristan’ın Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nda pek fark edilmediğini kaydetti. Stoykov, “İşletmelerin buradaki rolü, bu yönde ürün geliştirmeye teşvik edebilecek modelleri uygulamaya sokmaları” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS