Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Haber Gazetesi 15 Yaşında

Kırcaali Haber Gazetesi 15 Yaşında

05 Mayıs 2021

Değerli okuyucular,

Bulgaristan’da yaşayan Türklerin ve Müslümanların siyasi, kültürel, dini yaşamındaki gelişmeleri doğru yansıtılması amacı ile 1 Mayıs 2006 yılında Bulgaristan Türklerinin hür bir basını olarak, internet üzerinden www.kırcaalihaber.com adresinde Kırcaali Haber gazetesinin elektronik varyantını yayınlamaya başladık.

Kırcaali Haber gazetesinin yayınlanmasındaki amaçlarından biri Türk dilinin yaşatılması ve geliştirilmesidir. Bu kapsamda ülke çapından çok sayıda öğrencinin katılımıyla Türkçe kompozisyon ve şiir yarışmaları düzenledik. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu, Kırcaali Belediyesi ve Bursa Osmangazi Belediyesinin katkılarıyla derece kazanan öğrencilere ödüller verildi. Daha sonra bu yarışmalara Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği ve Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından devam edildi.

Gazetede yer alan güncel haberlerin yanı sıra edebiyat sayfalarıyla ülkemizdeki şair ve yazarların yapıtlarına da yer vermekteyiz. Araştırmacı yazarların yapıtları da gazetemizin sayfalarında yerini bulmaktadır.

Kırcaali Haber gazetesi, sadece Anadilinde haber vermiyor, o Bulgaristan’daki Türklere hizmet sunuyor. Onların sadece problemlerini duyurmuyor, araştırmacılara yardımcı olmak üzere bu sorunları gelecek nesillere aktarmak için arşiv yapıyor.

Değerli okuyucular

Müsaadenizle biraz da istatistik bilgiler vermek istiyorum.

Kırcaali Haber gazetesinin internet sayfasında şu ana kadar 27 200 haber yayınlanmıştır. Siteye günlük giriş sayısı 20 bin ile 25 bin arası değişmekte. Gazetenin Facebook sayfasını beğenenlerin sayısı da 31 bin. Tüm yayınlanan haberler arşiv bölümünde yer almaktadır.

Kırcaali Haber Gazetesi Türk Dünyası Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. Gazetemizin haberleri tüm Türk Dünyasında paylaşılmaktadır. Aynı zamanda diğer üye ülkelerdeki önemli haberleri gazetemizin sayfalarında yayınlanmaktadır.

Değerli okuyucular,

Bulgaristan’daki Türklerin Sesi Kırcaali Haber gazetesi bu yayın döneminde çok sayıda ödüle de laik görülmüştür

2012 yılında Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanlığı tarafından Bulgaristan Müslümanlarının problemlerini doğru olarak yansıttığı için o zamanki Şura Başkanı Şabanali Ahmet gazeteye bir teşekkür plaketi sundu.

Gazeteye Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyat Kurumu (KIBATEK) tarafından 2016 Türk Diline Hizmet Ödülü verildi.

Kırcaali Haber Gazetesine 2017 „TÜRKSOY Basın Ödülü" verildi

Türk kültürünün tanıtılması ve zenginleştirilmesine sağladığı katkılardan dolayı16.02.2018 tarihinde Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Türkiye’nin Kastamonu şehrinde Kırcaali Haber Gazetesine TÜRKSOY Basın Ödülü verildi. 10 yıl sırasıyla verilen ödülü ilk kez Bulgaristan’dan bir gazete aldı.

Kırcaali Haber Gazetesinin yayın hayatına başlamasının 12. yılı münasebetiyle araştırmacı yazar Mehmet Türker şunları belirtmişti: “Türkiye’de Türk olmak çok kolay ama Türkiye’nin dışında Türk olmak bayağı meşakkatli bir şey ki benim kültürel hayatımda Kırcaali Haber’in emin olun ki, çok büyük yeri var. Çünkü biz memleketimizi, baba ocağını bırakıp terk etmişiz ve buranın hasretiyle, özlemiyle yanıp tutuşan insanlarız. Ben her gün Kırcaali Haber gazetesinin sitesine tıklayıp günde 3-4 defa açıp bakmazsam, sanki o gün bir eksiklik hissediyorum. Onun için tabii ki, elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Ben Müzekki Ahmet’i tebrik ediyorum. Daha nice yıllara! Gerçekten bu işler hiç de kolay değil. Çünkü bu işin biraz da maddi yönü vardır ki, asla destek olmadan da olmaz. Ama en çok da sevindiğim işte Bulgaristan Türkünün Türkçesini, Bulgaristan Türklüğünü yaşatma davasında büyük katkısı olan Müzekki beyi tebrik ediyorum. İnşallah, bu gazete ebediyete kadar yaşar düşüncesiyle hepinize sağlık, huzur, mutluluklar dilerim”

Batı Trakyalı gazeteci yazar İbrahim Baltalı da şu ifadeleri kullandı. “Balkanlar’daki ve Anavatan Türkiye’deki Türkler için Kırcaali Haber gazetesi, Balkanlar’da kök salmış bir çınar ağacı gibidir. İşte bu çınar ağacının dallarına, yapraklarına bakmak yerine, gövdesinin kabuklarına ve köklerine bakmak gerekir. Kırcaali Haber gazetesinin yayın kalitesinden önce mevcudiyeti ve devamlılığı çok önemlidir.

Türkçe’nin varlığını, çocuklarımızın ve torunlarımızın asimile olmadan iyi birer vatandaş olarak yaşamalarını istiyorsak Kırcaali Haber gazetesi dahil Balkanlar’daki gazete ve dergilere sahip çıkmalı ve yaşatmalıyız.”

Gazete ekibine teşekkürler

Kırcaali Haber gazetesinin şu anki ekibini de tanıtmak istiyorum. Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmet. Yazı işleri sorumlusu Sebahat Necib.
Aynı zamanda şair ve yazar olan Kırcaali Haber’in redaktörü Durhan Ali’dir.
Gazetenin muhabiri Resmiye Mümün, internet sitesinin editörlüğünü Nilgün Apti yapmaktadır.

Gazetemiz Anadolu Ajansına abonedir.

Değerli okuyucular,

Ben kendi adıma ve tüm ekibin adına gazeteye sahip çıkan başta okuyucular olmak üzere, maddi ve manevi destekte bulunan tüm kurum ve kuruluşlara ve şahıslara teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla
Müzekki AHMET
Genel Yayın Yönetmeni

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


mert 2021-05-05 19:17:55
Başarılarınızın daimi ve gelişerek büyüyerek sürmesini temenni ederim.
Nice yeni yayın yılları dilerim.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS