Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Aileleri desteklemeye ve istihdamı sürdürmeye yönelik tedbirler devam edecek

Aileleri desteklemeye ve istihdamı sürdürmeye yönelik tedbirler devam edecek

05 Mayıs 2021

Pandemi nedeniyle aileleri desteklemeye ve istihdamı sürdürmeye yönelik toplam beş önlemin sürdürülmesi için hükümet tarafından 240 milyon leva ek kaynak sağlandı.

Müstafi Başbakan Boyko Borisov, yapılan kabine toplantısında tedbirlerin uygulanmasına yönelik finansmanın güvence altına alındığına ve böylelikle fon eksikliği yönünde herhangi bir mazeretin temelsiz olduğuna işaret etti.

117 milyon leva ek finansman ile 60/40 tedbirinin süresinin haziran ayı sonuna kadar uzatılması sağlandı. Şimdiye kadar bu tedbir kapsamında 1.158 milyar leva ödeme yapıldı ve 300 000'den fazla kişinin işi korundu.

Diğer dört önlemin uygulanmasına devam edilmesi için toplam 120 milyon leva sağlandı. Kapatılan işyerlerinde çalışan işçilerin prime esas kazanç tutarının % 75'i miktarında tazminat ödenmesi için "İşimi Koru" tedbirinin haziran ayı sonuna kadar uygulanması sağlandı. Bu amaçla 25 milyon leva finansman tahsis edildi. Bu tedbir kapsamında şimdiye kadar 51 653 işçinin zararlarının telafi edilmesi için 62,5 milyon leva ödeme yapıldı.

İşverenlerin yeni istihdam yaratmasına ve asgari ücret tutarının karşılanması sayesinde 6 ay süreliğine kadar işsiz kişileri istihdam etmesine yardımcı olan "Sizin İçin İstihdam" tedbiri için de toplam 50 milyon leva kaynak yönlendirildi. Şimdiye kadar bu tedbir kapsamında yaklaşık 20 000 iş pozisyonu açıldı. Ek finansman sayesinde 11 000 iş pozisyonu daha açılabilecek.

23 milyon leva finansmanla çalışan ebeveynlere çocuk bakıcısı hizmeti verilmesine yönelik İstihdam Edilen Ebeveynler Programının süresinin uzatılması sağlandı. Programa çok büyük ilgi var. Başvurular mayıs ayı sonuna kadar devam edecek. Programın başlangıcından bu yana 6888 ebeveyn ve aile çocuk bakıcısı hizmetinden yararlandı veya halihazırda yararlanıyor. Bu amaçla şimdiye kadar 73,9 milyon leva ödeme yapıldı.

En çok etkilenen otelcilik ve restorancılık, turizm ve ulaşım sektörlerindeki işyerlerinde bir pozisyonun korunması için 290 leva destek verilmesine yönelik tedbirin devam etmesi için ilave olarak 22 milyon leva kaynak daha ayrıldı. Süresi mayıs ayı sonuna kadar uzatılan bu tedbir kapsamında 33 000 iş korundu ve şirketlere 48,2 milyon leva tutarında ödeme yapıldı. Bu destekten 2936 işveren ve primlerini kendileri ödeyen sigortalı işçiler yararlandı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS