Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Muhteşem Bayram Konseri

Kırcaali’de Muhteşem Bayram Konseri

11 Mayıs 2021

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği, dün akşam Belediye Kültür Merkezi’nde geleneksel Ramazan Bayramı konseri sundu. Konser, dernek tarafından Kırcaali Belediyesinin desteğiyle Kırcaalilere bayrama özel armağan edildi. Anti-salgın önlemlerine uyularak yapılan etkinlik sınırlı sayıda katılımla gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan konuklar arasında yeni T.C. Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri yer aldılar.
Bir buçuk saat süren muhteşem konserde dernek çatısı altında faaliyet sürdüren folklor grupları ve solistler zengin halk oyunları ve türkü repertuarıyla Türk kültürü ziyafeti sundular ve bir kez daha seyircinin gönlünü fethettiler. Amatör folklor sanatçı ve ses yetenekleri konser boyunca izleyiciler tarafından alkışlandı. Ömer Lütfi Derneği, bir kez daha Bulgaristan’da Türk kültürünü yaşatan en büyük kurumlardan biri olduğunu kanıtladı.

Konserde derneğin çatısı altındaki sanat yönetmenliğini Yüksel Esen ve Sebahat Necib’in, müzik yönetmenliğini Ayhan Şakir’in yaptığı Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Çocuk Folklor Ekibi ve Sürpriz Modern Dans Grubu sahne aldı. Onlar, mani, şiir, şarkı, türkü, halk oyunları ve modern dans içeren bayrama özel hazırladıkları bir program sundular.

Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nde yer alan gençler geleneksel folklor kıyafetleriyle Rumeli bölgesine ait halk oyunları sundu. Ayrıca Sürpriz Modern Dans Grubu’ndaki kız çocukları da muhteşem bir modern dans gösterisi sundu. Derneğin solistleri İlayda Şevket, Çınar Samet, ilk defa sahneye çıkan Can Murat ve Pınar Çekiç, ayrıca halihazırda Kırcaali Tiyatrosunda görevli derneğin eski solistlerinden Aysun Ahmet de söyledikleri türkü ve şarkılarla Kırcaalilileri coşturdular.

Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, yaptığı selamlama konuşmasında muhteşem konser için dernek yöneticilerine ve amatör sanatçılara teşekkür etti. Bir ay önce Filibe’de göreve başlayan Küngerü, Bulgaristan’ın yurt dışında görev yaptığı beşinci ülke olduğunu belirtti. Bu kadar kısa sürede oldukça verimli ve keyifli bir görev dönemi olacağını hissetmeye başladığını ifade eden Başkonsolos, şimdiye kadar birkaç ili ve ilçelerini ziyaret ettiğini, Kırcaali’ye ise bunun üçüncü gelişi olduğunu ve defalarca gelmeye devam edeceğini kaydetti. Göreve başlamasının mübarek Ramazan ayının da başlamasına denk gelmesinden dolayı kısa bir süre içerisinde bu denli mobil ve hareketli olduğunu belirten Küngerü, Bulgaristan’da ve özellikle görev bölgesinde Ramazan Bayramı’nın bu kadar coşkuyla kutlandığını görmenin kendilerine ayrı bir memnuniyet verdiğini dile getirdi. Başkonsolos şu ifadeleri kullandı: “Biz T.C. Filibe Başkonsolosluğu olarak özellikle Ramazan ayının yardımlaşma, dayanışması vasfı bağlamında Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmeye, faaliyetlerimizi bu yönde yoğunlaştırmaya özellikle gayret ettik. Ülkemizden çeşitli kurum, kuruluş ve hayırseverlerin desteğiyle görev bölgemize getirilen Ramazan gıda yardım kolilerini ihtiyaç sahiplerine dağıttık ve hala dağıtmaya devam ediyoruz”. Şimdiye kadar Filibe, Kırcaali, Pazarcık (Tatar Pazarcık), Smolyan (Paşmaklı) illerinde erzak paketi dağıtımı yaptıklarını belirten Başkonsolos, bu faaliyetlere son güne kadar devam edeceklerinin altını çizdi. Dün akşam Bursa Osmangazi Belediyesinin Cebel (Şeyhcuma) ilçesinde iftar düzenlediğini kaydeden Küngerü, Osmangazi Belediyesinin bu kapsamdaki destekleyici faaliyetlerini anımsattı. Osmangazi Belediyesinin görev bölgesinde yer alan birçok il ve ilçede iftar düzenlediğini ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını belirten Başkonsolos, kendilerine teşekkür etti.

Bulgaristan’da Türk kültürünün yaşatılmasında, gelecek nesillere aktarılmasında, muhafazasında bugüne kadar önemli misyonlar üstlenmiş bulunan Ömer Lütfi Kültür Derneğinin Ramazan Bayramı konserine katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Küngerü, T.C. Filibe Başkonsolosu olarak dernekle yakın iş birliği ve ortak çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti. İleride dernekle ortak proje ve faaliyetleri birlikte gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini ve bunların Türkiye-Bulgaristan dostluğuna da katkı sağlayacağına şahsen inandığını ifade eden Başkonsolos, konuşmasının sonunda şimdiden bölgedeki Türklerin ve Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Dernek adına herkesin Ramazan Bayramı’nı kutlayan Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, “Bu güzel programı bu şartlarda hazırlayan başta Yüksel Esen ve Sebahat Necib’e ve müzik yönetmeni Ayhan Işık’a, dernekte solist olarak başlayan ve şimdi Kırcaali Devlet Tiyatrosunda çalışan Aysun Ahmet’e de hem sunuculuğu, hem de güzel türküleri için teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

Program, konserde sahne alan tüm folklor ve ses sanatçılarının hep birlikte söyledikleri Hayat Bayram Olsa şarkısıyla sona erdi.

Konser için derneğe T. C. Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Momilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı İlknur Kazim tarafından çiçek sunuldu.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS