Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgar basını ve aşırı milliyetçiler AA'nın haberini çarpıtarak HÖH'ü hedef aldı

Bulgar basını ve aşırı milliyetçiler AA'nın haberini çarpıtarak HÖH'ü hedef aldı

09 Haziran 2021

Bulgaristan'da, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin lideri Mustafa Karadayı'nın Türkiye ziyaretiyle ilgili Bulgar medyasındaki hatalı çeviriye dayalı yanlış haberler, ülkede siyasi gerginliğe neden oldu.

Anadolu Ajansının (AA), Karadayı ve beraberindeki heyetin TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile geçen hafta yaptığı toplantıyla ilgili haberinde, Karadayı'nın "Türkiye anavatanımızdır" ifadesi Bulgarcaya "Türkiye vatanımızdır" olarak çevrildi. Bunun sonucunda çıkan yanlış haberler Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in eleştirisine, yaklaşan parlamento seçimleri öncesi ülkenin ırkçı ve aşırı milliyetçi partilerin de kara propagandasına konu oldu.

Ülkenin en büyük özel ulusal televizyon kanallarından BTV, AA'yı kaynak göstererek yaptığı haberde yanlış çeviri kullandı. "Anavatan" kavramının "vatan" şeklinde yanlış olarak çevrildiği BTV'nin haberinde, Karadayı'nın Şentop ile görüşmesindeki "Bu topraklar bizim topraklarımızdır." ifadesinde Bulgaristan'ı değil, Türkiye'yi kastettiği savunuldu.

Oysa Karadayı, Bulgaristan'ı kastederek, "Bu topraklar bizim topraklarımız. Biz orada muhacir değiliz. Türkiye anavatanımız. Osmanlı'dan sonra oralarda kaldık. Bizim mücadelemiz Türk kimliğimizi korumak. Dilimizi, dinimizi, adetlerimizi korumak. Zorluklar yaşadığımız bir gerçek." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Radev'in tepkisi

Cumhurbaşkanı Radev de HÖH yönetiminin Türkiye ziyaretiyle ilgili Bulgar medyasında çıkan yanlış haberlere dayalı yorum yaptı.

Radev, "Karadayı, vatan kavramı üzerinde bir kez daha düşünmeli. Bu kavramı hangi bağlamda kullandığını da düşünmeli. Karadayı, Bulgaristan Parlamentosu huzurunda verdiği, Bulgar Anayasası'na sadık kalacağına dair yemini hatırlasın. Bu Anayasada dini ve etnik temelli partilerin kurulmasının yasak olduğu net bir şekilde ifade edilmiştir. Biz tüm Bulgaristan vatandaşlarının eşit hak garantisini veren ve onları etnik temelde ayırmayan en demokratik anayasalarından birine sahibiz. Siyasi partilerin de bunu yapması gerekiyor." dedi.

Türkiye'nin iyi komşu, önemli ortak ve müttefik olduğunu belirten Radev, ikili ilişkilerin eşit konumlu temelde ve karşılıklı iç ilişkilere müdahale olmaksızın geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Irkçıların protestosu

Öte yandan, 4 Nisan'daki parlamento seçiminde meclis dışında kalan ırkçı ve aşırı sağcı partilerin oluşturduğu koalisyon, HÖH'ün Türkiye ziyaretiyle ilgili Bulgar medyasında çıkan yanlış haberleri bahane ederek, partinin Sofya'daki merkez binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

HÖH lideri Karadayı başkanlığındaki heyet, 5-6 Haziran'da gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve muhalefet partilerinin liderleriyle görüşmeler yapmıştı.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2021-06-09 22:48:29
Bulgar vatandaşıyız ama kimliğimizle anavatana bağılıyız. Bu gerçeği bulgarlar kabul etmek zorunda. Rus Rus'tur, Türk de Türk'tür. Bu basit gerçeği kabul etmeyen insanlık düşmanıdır.

Sırbistan'da Bisilegrad'ta bulgara tanıdığın hakkı Kırcaali ve Deliorman Türk'ünden esirgeyemezsin.

Bulgar yasalarına bağılıyız ama bulgar milliyetçisi olmak zorunda değiliz. Biz Türk'üz ve bulgar milliyetçisi asla olmayacağız.
DePeSeli 2021-06-10 10:51:31
PO hubavo kısmo otkolkoto nikoga.
Evet biz Bulgaristan Türkleri Bulgaristan anayasasına bağlıyız bundan kimsenin şüphesi olmadın sayın Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in de.

Bizim et istediğimiz Bulgar anayasanda Türkketin Türk olarak yaşamaları garanti altına alınması.
fes 2021-06-11 09:35:13
Prezident Radev Türkiye'nin Bulgaristan'da çıkarlarına müsaade etmezmiş, beğenmeyen de pılını pırtısını toplayıp haayde Anadolu'ya gitsinmiş. Adam öyle dedi.

150 senedir aynı şeyleri söyleyip durmadılar mı, yeni bir şey yok, türk düşmanlığı, türk nefreti aynen devam ediyor.

Türkiye meclis başkanı Mustafa Şentop'un benim dedelerim de Balkanlardan göç edip geldiler demesi üzerine Karadayı burası bizim de anavatanımızdır demesi bulgarları nedense çok rahatsız etti. Karadayı doğruyu söylemiş neden rahatsız oluyorsun?

Kurtuluş savaşını yapan subayların doğum yerlerine bakın yarısı Balkan kökenli olduğunu görürsünüz. Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan Türklerinin anavatanıdır. Bunu kimse değiştiremez.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS