Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
KNSB, işçi ücretlerinin yılda ortalama % 12,5 oranında artırılmasında ısrar ediyor

KNSB, işçi ücretlerinin yılda ortalama % 12,5 oranında artırılmasında ısrar ediyor

10 Haziran 2021

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB), öncelikli olarak asgari ücretin % 17,5 artmasıyla işçi ücretlerinin yılda ortalama % 12,5 oranında artırılmasında ısrar ediyor. Sendikaya göre, tüm bunlar 2025 yılına kadar asgari - ortalama ücret miktarı arasındaki farkın %50'ye kadar düşürülmesini sağlayacak, çalışanların en azından yarısı 2022-2023 yılına kadar geçim maaşı düzeyinde maaş alacak ve asgari ücret 2025-2026'ya kadar geçim maaşı düzeyine ulaşacak.

11 Temmuz'da yapılacak parlamento seçimleri için seçim kampanyasının başlamasından bir gün önce KNSB Başkanı Plamen Dimitrov, toplumda daha fazla adalet için dikkatlerin vergiler ve gelirler üzerine odaklanması gerektiğini hatırlattı.

KNSB, bir sonraki hükümeti, asgari prime esas kazanç tutarları sistemini ortadan kaldırmamaya ve ilgili faaliyetler ve gruplar için prime esas kazanç tutarlarına göre güncellemeye çağırıyor.

Konfederasyon, kamu sektöründe çalışanların maaşlarının her yıl en az yüzde 10 oranında artırılmasını talep ediyor. Sendika saha ajansları için öncelikli olarak yılda en az %15'lik bir artış sağlanmasında ısrar etmekte.

İş Kanunu kapsamındaki ek ücretlerle ilgili olarak KNSB, iki yönde tedbirler almakta ısrar etmektedir. Birincisi, bu ek ücretlerin asgari miktarlarında bir kerelik yeterli artış yapılmasını ve ikincisi, ülke için ortalama maaşın artışına göre her yıl güncellenmelerini istiyor.

Sendika, ücretlerin yukarı doğru yakınsaması için inisiyatifin yanı sıra aynı katma değer yaratan işler için eşit ücret ilkesinin yaygın olarak kullanılmasına da büyük ölçüde güveniyor.

KNSB, vergi sisteminin değiştirilmesini istiyor. Bu amaçla, sendika aşağıdaki vergi değişikliklerini öneriyor: Ülke için asgari ücrete eşit, vergiye tabi olmayan bir asgari ücret geliri uygulanması, kişisel gelir vergisi oranının % 15 olması, kurumlar vergisi oranının da % 15 olması ve toplam katma değer vergisi (KDV) oranının %15’e kadar azaltılması.

Dimitrov, “Vergi sistemi son derece adaletsiz ve hiçbir Avrupa ülkesinde böyle bir vergi yapısı yoktur. Halihazırda doğrudan ve dolaylı vergi gelirlerinin toplam vergi gelirleri içindeki payları %29 ile %71 seviyesindedir. Hiçbir AB ülkesinde bu oranlar benzer seviyelerde değil” dedi.

Dimitrov, “İnsanların değişim için formüle edilmiş beklentileri, gelir ve değişimin işleyiş şekliyle ilgili derin bir adaletsizlik duygusundan kaynaklanıyor. Nisan ayı sonunda toplam vergi gelirleri 9 milyar leva civarındaydı, bunun yaklaşık 5 milyar levası şahıslardan alınan vergiler, yaklaşık 3 milyar levası KDV ve sadece 500 milyon levası kurumlar vergisinden elde edilen gelirlerdir” diye bildirdi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS