İngiltere'de oturma izni başvurusu yapanlar şimdilik haklarını koruyorSalı, 06 Temmuz 2021

İngiltere'de oturma izni başvurusu yapanlar şimdilik haklarını koruyor30 Haziran 2021'e kadar İngiltere İkamet Programı kapsamında ikamet ve geçici ikamet izni almak için başvuru yapan Bulgaristan vatandaşlarının ülkede ikamet etme ve sosyal yardım ve hizmetlere erişim hakları İngiliz makamları başvuruları hakkında karar verene kadar korunmaya devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Birleşik Krallık bu ayın başında İkamet Programı kapsamında ikamet ve geçici ikamet izni almak için son tarihin sona ermesiyle ilgili gönderdiği bir mektupla bu konuda bilgi verdi.

İkamet izni başvurusunun değerlendirilmesi sırasında Bulgaristan vatandaşları ve diğer Avrupa Birliği (AB) vatandaşları, başvuru belgelerini sunarken aldıkları sertifika ile Birleşik Krallık'ta ikamet etme haklarını kanıtlamak zorunda kalacaklar. 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren bu belge ülkeye giriş için de geçerli olup, sınır kontrol makamlarına ibraz edilmesi gerekmektedir.

İkamet Programına başvurdukları kimlik belgesinden farklı olduğu takdirde onların ülkeden ve ülkeye seyahat ettikleri kimlik belgesi elektronik profillerine (UK Visas and Immigration account) girilmelidir. Aksi takdirde sınır kontrol yetkilileri ikamet durumunu kanıtlamak için ek bir kontrol yapabilir ve bu durum yolcunun gecikmesine neden olabilir.

Elektronik profil aşağıdaki bağlantı linkinden güncellenebilir: https://www.gov.uk/update-uk-visas-immigration-account-details. Yardıma ihtiyaç duymaları halinde vatandaşlarımız, (+44) 0300 790 6268 numaralı telefonla UKVI Resolution Center ile iletişime geçebilirler.

İkamet Programı kapsamında ikamet ve geçici ikamet izni almak için başvuru yapan vatandaşlar hakkında ayrıntılı bilgiler Birleşik Krallık hükümetinin aşağıdaki adresten ulaşılabilen web sitesinde bulunabilir: https://www.gov.uk/government/publications/view-and-prove-your-immigration-status-evisa/ your-immigration- eu-eea-ve-swiss-vatandaşları-erişilebilir-sürüm için durum-an-giriş-versiyonu.

İkamet Programı kapsamında ikamet ve geçici ikamet izni alan Bulgaristan vatandaşları, 31 Aralık 2025 tarihine kadar kimlik kartı ile Birleşik Krallık'a seyahat edebilirler.

1 Ocak 2021'den itibaren oturma izni veya geçici oturma iznine sahip olmayan Bulgaristan vatandaşları, 6 aya kadar kısa süreli konaklamalar için İngiltere'ye vizesiz girebilir ve kalabilirler. Bu süre zarfında vatandaşlarımız ülkeye turizm, toplantı ve konferans, kısa süreli kurslara katılım amaçlı birçok kez girebilecek, ancak kalıcı olarak yaşayamayacak, çalışamayacak veya kamu fonlarına erişemeyecekler.

Çalışmak, eğitim görmek veya Birleşik Krallık'a yerleşmek için 6 aydan daha uzun bir süre ikamet etmeyi planlayan oturma izni veya geçici oturma iznine sahip olmayan Bulgaristan vatandaşları, vize başvurusunda bulunmak zorunda kalacaklar. Bunu Birleşik Krallık hükümetinin aşağıdaki adresten ulaşılabilen web sitesi üzerinden yapabilirler: https://www.gov.uk/browse/visas-immigration.


DİĞER HABERLER