Yer yetersizliği nedeniyle anaokullarına kabul edilmeyen çocukların ebeveynlerine tazminatÇarşamba, 07 Temmuz 2021

Yer yetersizliği nedeniyle anaokullarına kabul edilmeyen çocukların ebeveynlerine tazminatBoş kontenjan olmadığı için devlet ve belediye anaokullarına kabul edilmeyen toplam 440 çocuğun ebeveynlerine tazminat ödenmesi için 548 656 leva kaynak tahsis edildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, bu çocuklardan sadece ikisinin Sofya dışındaki başka bir yerleşim yerinde yaşadığı için sorunun pratikte yalnızca başkentte var olduğuna dikkat çekildi.

Mevcut eğitim öğretim yılı için tazminat ödemesi iki aşamada yapılacak. 1 Ocak ile 31 Mayıs 2021 arasındaki dönem için Varna ilçesinde ikamet eden bir çocuğun ebeveynleri 733 leva, Plovdiv (Filibe) ilçesinde ikamet eden bir çocuğun ebeveynleri ise 417 leva tazminat alacak. Kalan diğer 547 506 leva, 438 çocuğun ebeveynlerine tazminat ödenmesi üzere Sofya Büyükşehir Belediyesinin bütçesine aktarılacak. İkinci ödeme 1 Haziran - 14 Eylül arasındaki dönem için yapılacak.

Tazminatlar ebeveynlere çocuklarının yetiştirilmesi ve eğitimi için yaptıkları harcamalar için ödenmektedir.

Açıklamada, Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu'na göre, yer yetersizliği nedeniyle okul yılı için anaokuluna kabul edilmeyen çocukların ebeveynlerinin çocuğun 3 yaşından itibaren birinci sınıfa başlayana kadarki süre için tazminat alma hakkı olduğuna dikkat çekildi.


DİĞER HABERLER