Altı belediye, 2,2 milyon leva ile yeni anaokulları inşa edecekÇarşamba, 07 Temmuz 2021

Altı belediye, 2,2 milyon leva ile yeni anaokulları inşa edecekHükümet, altı ilçede yeni anaokullarının inşası ve mevcut anaokullarının genişletilmesi için yaklaşık 2,2 milyon leva kaynak tahsis etti.

Fonlar, çocuk eğitim kurumları ve okullarının inşası ve yeniden inşasına yönelik ulusal program kapsamında sağlandı.

Yeni inşa edilen bir anaokulunda asansör yapılması için Bansko Belediyesinin bütçesine 102 000 leva aktarıldı. Sandanski Belediyesine ise yeni bir anaokulunun inşası için 1,4 milyon levanın biraz üzerinde bir miktarda kaynak tahsis edildi. Bu miktar proje maliyetinin yarısı kadardır.

Nesebır Belediyesine Slıntse Anaokulu binasının genişletilmesi için yaklaşık 550 000 leva ödeme yapıldı.

Dılgopol, Kostinbrod ve Samokov belediyelerine ise yeni kreş, anaokulu ve okulların inşası veya mevcut olanların genişletilmesi projeleri kapsamında yürütülecek çeşitli faaliyetler için finansman sağlandı.

Devlet programının amacı, belediyelerin kreşlerde, anaokullarında ve okullarda sağlıklı ve kaliteli eğitim öğretim koşulları sağlamalarına yardımcı olmaktır. Program aynı zamanda anaokullarında yer eksikliğinin giderilmesini amaçlanmaktadır.

4 yaşındaki çocuklar için zorunlu okul öncesi eğitimin başarıyla başlatılması ve tek vardiyalı eğitim verilen okulların sayısının artırılması da hedefleniyor.

Program kapsamında 2022 yılına kadar üç yıl içinde 210 milyon leva sağlanacak. Mali kaynaklarla 89'u yeni kreş ve anaokullarının inşasına ve mevcut olanların iyileştirilmesine yönelik olmak üzere toplam 136 proje finanse edilecek. 41 okul ve 6 meslek lisesi, yeni bina ve ek binalarının inşası ve mevcut olanların yeniden inşası için ödenek alacak.


DİĞER HABERLER