Hızlı yeni ehliyet çıkarma ücretinin 3 kat daha yüksek olması öngörülüyorÇarşamba, 07 Temmuz 2021

Hızlı yeni ehliyet çıkarma ücretinin 3 kat daha yüksek olması öngörülüyorİçişleri Bakanlığı sisteminde, toplanan ücretler için 4 Sayılı Tarife'de değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik taslağı, hızlı yeni ehliyet çıkarma ücretinin, normal ehliyet çıkarma ücretinden üç kat daha yüksek olmasını öngörüyor. Bu yıl 1 Eylül'den itibaren hizmete girecek olan yeni bir ehliyetin 3 iş günü içerisinde hızlı bir şekilde çıkarılması, 58 yaş altı sürücülere 75 levaya mal olacak. Yönetmelik taslağı, kamuoyunda tartışılmak üzere yayınlandı.

Bu tür kişisel belgenin hızlı bir şekilde 3 iş günü içinde düzenlenmesi, bu yılın mart ayında döneminin sonunda 44. Millet Meclisi tarafından onaylandı. Bu hizmetten yalnızca şu durumlarda faydalanılabilir: geçerlilik süresinin sona ermesi nedeniyle belgenin yenilenmesi, soyadı ve harf çevirisi değişikliği gibi sürücü verilerinde değişiklik olması durumunda ve İçişleri Bakanlığı Sofya Emniyet Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığına veya İl Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapılırken bir kopyasının çıkarılması durumunda.

Yürürlükteki tarifeye göre, normal sürede 30 iş günü içinde yeni bir ehliyet çıkarmak için 58 yaş altı kişiler 25 leva, 58-70 yaş arasında olanlar ise 11 leva ücret ödüyorlar. Kalıcı engelliler bu hizmet için 3 leva ücret öderken 70 yaş üstü kişiler ise herhangi bir ücret ödemiyor.

Eylül ayının başından itibaren bu yaş gruplarının her biri, hızlı yeni ehliyet çıkarma hizmetinden normal sürede verilen hizmetin üç katı fiyatına faydalanabilecek.

Halihazırda 10 gün içinde hızlı yeni ehliyet çıkarma hizmeti, normal sürede verilen hizmetin iki katı fiyatına sunulmaktadır.


DİĞER HABERLER