Şiddetli bir Covid-19 dalgası durumunda anaokullarına sadece aşılı ebeveynlerin çocukları gidebilecekPerşembe, 08 Temmuz 2021

Şiddetli bir Covid-19 dalgası durumunda anaokullarına sadece aşılı ebeveynlerin çocukları gidebilecek Sağlık yetkilileri, yeni bir koronavirüs (Covid-19) dalgası durumunda bir eylem planının sunumunu yaptı. Sağlık Bakanı Dr. Stoyço Katsarov, "Şiddetli bir Covid-19 dalgası durumunda anaokulları sadece aşılı ebeveynlerin çocukları için ve personelin de Covid-19'a karşı aşılanmış olması şartıyla çalışacak" diye kaydetti.

Bakanlıkta düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Dr. Katsarov, "Bir sonraki dalgada Covid-19 salgınıyla başa çıkmak için bir Ulusal Eylem Planı sunacağız. İlk defa böyle bir plan yapıldı. Bize göre, böyle bir plan geçen yıl var olmalıydı. Olsaydı, ölüm sayısı daha az olurdu" dedi.

Bakan, "Sokaklarda ölen insanlar ve hastaları nereye götüreceklerini bilemeyen bütün gün dolaşan ambulanslar gibi iğrenç manzaralara şahit olmamak için bir müdahale planına ihtiyaç var" diye belirtti.

Dr. Katsarov'un ifadesine göre, uzmanlar bir sonraki Covid-19 dalgası ihtimalini göz ardı edemez, bu nedenle ülkemiz ve vatandaşlar buna hazırlıklı olmalıdır.

Bakan, "Bunun ne zaman olacağını kestirmek mümkün değil ama aşılama süreci tamamlanmazsa bir dalga daha olacak" dedi.

Dr. Katsarov, planın durum analizi, risk analizi, sağlık sisteminin bilimsel kaynakları ve koronavirüs enfeksiyonunun neden olduğu hasarları her yönden azaltacak mekanizmalar gibi ilkeler üzerinde geliştirildiğini açıkladı.

En kötü senaryoya göre bunun devlete ne kadara mal olacağına dair genel bir hesap planı hazırladıklarını söyleyen Bakan, "En karamsar senaryoya göre yeni bir dalga Covid-19 salgınıyla başa çıkmanın maliyeti 500-600 milyon levaya ulaşacak" diye ekledi.

Dr. Katsarov, "Bulgaristan'ın Covid-19 risk haritasında riskli bölgeler arasına girmesi durumunda uygulanacak bir eylem planı hazırlanıyor. Planda nelerin ne zaman kapatılacağı ve en kötü senaryoda temel ihtiyaçları sağlayan dükkanlar dışında her şeyin kapatılacağı açıkça belirtilecek" dedi.

Bakan, "Bir bölgenin veya ülkenin hangi risk bölgesine girdiğine bağlı olarak, belirli kısıtlamalar getirilecek. Bu önlemlere dayanarak acil servislerin, ayakta tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşları ve yataklı tedavi kurumlarının faaliyetlerinin yanı sıra ilaç tedavisi için planlar geliştirildi. Yeni bir Covid-19 dalgası durumunda bu planlar tüm bakanlık ve kurumlara gönderilecek" diye kaydetti.

Dr. Katsarov, bölgelerin 14 günlük vaka sayısına göre oluşturulduğunu ve bu bölgelere göre çok sayıda insanın bir araya geldiği vaftiz, düğün vb. toplu merasim ve etkinliklere katılımcı sayısına sınırlama getirileceğini açıkladı.

Plana göre riskli bölgeler, 14 günlük vaka sayısına göre şu şekilde oluşturuldu:
- Birinci (yeşil) bölge - 100 000 kişi başına 100'den az vaka;
- İkinci (turuncu) bölge - 100 000 kişi başına 100-200 arası vaka;
- Üçüncü (kırmızı) bölge - 100 000 kişi başına 500'e kadar vaka;
- Dördüncü (koyu kırmızı) - 100 000 kişi başına 500'ün üzerinde vaka.


DİĞER HABERLER