Bulgaristan 11 Temmuz Pazar Günü Sandık Başına GidecekCuma, 09 Temmuz 2021

Bulgaristan 11 Temmuz Pazar Günü Sandık Başına Gidecek

Bulgaristan’da 11 Temmuz Pazar günü yapılacak erken parlamento seçimlerinde 6 milyon 790 kayıtlı seçmen sandık başına giderek 240 milletvekilinin isimlerini belirleyecek.

 

Ülkede, 11 Haziran’da başlayan ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler yüzünden sönük geçen seçim kampanyaları bugün sona eriyor.

 

Bulgaristan’ın 46. dönem parlamentosu için 22 siyasi parti ve koalisyon, adaylarını belirledi. Bu seçimde yurt içinde ve dışında kurulacak büyük seçim yerlerinde de ilk kez makineyle oy kullanılabilecek.

 

Seçmenler, aday siyasi parti ve koalisyonların arasında tercih yaparak ya da sadece katılım oranı için kayda geçecek "Kimseye destek vermiyorum" isimli haneyi işaretleyip oyunu verebilecek.

 

Seçim yasası dolayısıyla 4 Temmuz'daki parlamento seçiminde, Türkiye'de yaşayan çifte vatandaşlar sadece 35 yerde oy kullanabilmişti. Söz konusu yasada yapılan değişiklikle Türkiye, İngiltere, ABD ve Kanada gibi Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerde en çok 35 seçim yeri açılabilmesini öngören madde kaldırılmıştı.

 

Yasadaki son düzenlemeye göre, Türkiye ve AB'nin dışındaki ülkelerde kurulacak sandık sayısı konusunda sınırlama getirilmeyecek. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşları 122 yerde oy kullanabilecek.

 

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Svetlan Stoev, bu seçimde yurt dışında 68 ülkede 782 seçim merkezi kurulacağını duyurmuştu.

 

Seçimde, 273’ü yurt dışında olmak üzere, 421 makine ile oy verilebilecek. Makinelerin bulunmadığı daha küçük seçim yerlerinde ise oy pusulası kullanılacak.


DİĞER HABERLER