Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Haziran 2020
HABERLER
GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ

03 Mayıs 2007

Aralıksız sergilediği saldırgan tutumu ile Bulgaristan ve Avrupa kamuoyunda inanılırlığını yitiren ATAKA yeni bir kampanya daha başlattı. Bulgaristan tarihinde önemli sayılan günlerin özellikle işaretli olduğu bir takvim kullanmakta olan ATAKA, Mayıs ayı etkinliklerinin başında Batak Ayaklanması ile ilgili bir karar tasarısının meclisten geçirilmesinin yer aldığını açıkladı.

ATAKA tarafından yapılan açıklamada, 1876 yılında Batak’da yaşanan ayaklanma “Soykırım” olarak kabul edilmeli ve bunun tersini iddia edenlerin ise para cezasına çarptırılmaları için Bulgaristan Parlamentosu’na öneri verdikleri ifade edildi.

Bulgaristan’da yaşayan Türk soylulara yönelik olarak ne yapacağını şaşırmış olan ATAKA yüzlerce yıl önce yaşanmış ve kapanmış bir konuyu tekrar gündeme getirerek, benzeri iddialar arasında kendisine yer bulmaya çalışıyor.

Her ülkenin tarihi kendisine özgüdür. Bir tarih sayfasında yaşananlar o günün koşulları, bu koşulları yaratan iç ve dış etkilerle beraber değerlendirilmelidir. Sadece sonuca bakarak bir takım düşmanlıklar yaratmak günümüzde gereksiz gerginliklere yol açacaktır. Üstelik AB gibi etnik, kültürel ve tarihi değerlere büyük önem veren bir topluluğun üyesi olan Bulgaristan’ın bu tip pompalanmış taşkınlıklara alet olmaması gerekir.

ATAKA bugün Batak’ı diline dolamış olabilir, ancak her ne olursa olsun istediğini elde etmeye çalışan şımarık bir çocuk gibi bundan sıkıldığında elbette başka bir konu bulacaktır. Bu tip çocuklar sürekli olarak mızmızlanıp anne ve babalarının dikkatini çekmeye çalışırlar. Çeşitli bahaneler öne sürerek istediklerini elde edebileceklerine inanırlar. Oysa ne kadar mızırdanırlarsa mızırdansınlar sonuç değişmez. Anne ve babalar, ya da konu hakkında karar verecek olan kişiler ki burada bu kişiler Bulgaristan Parlamentosu üyeleridir, bu tip mızırdanmalara kanmayacak ve gereksiz tartışmalardan uzak duracak kadar tecrübelidir.

Çok partili sistemlerle yönetilen hemen her ülkenin siyaset sahnesinden ATAKA gibi sürekli olarak sorun yaratmaya çalışan en az bir partiye rastlanır. Çok partili sistemlerde siyasi partilerin hepsi kendisine bir rol belirlemiştir. ATAKA gibi partiler ise diğer bütün roller tutulduğu ve kendilerine bir rol bulamadıklarından ötürü oyunun dışından kalmamak ve sahneden inmemek için en kötü rol olan “sorun yaratıcı” yani “mızırtı” rolünü üstlenirler. Aslında onlara en uygun rol de budur. İktidar olamaya yeterli olamayacaklarının bilincinde olan bu partiler sürekli olarak muhalefette kalmaya mahkumdur. Üstelik ATAKA’nın durumunda sürekli konuşan ama sözüne inanılmayan olmak da vardır.

Son iddialarında da ATAKA yersiz gerginlikler yaratmaya çalışan can sıkıcı bir etki yaratmaktadır. Ona karşı yapılabilecek en iyi davranış ATAKA’yı görmemezlikten gelmek, ifadelerine değer vermemek ve iddialarına kayıtsız kalmaktır.

Bulgaristan ve Türkiye arasında örnek bir komşuluk ilişkisi vardır. Ortak bir tarihi ve sınırları paylaşan iki ülke olarak Bulgaristan ve Türkiye arasındaki diplomatik, kültürel, ticari ve sosyal ilişkiler, diğer ülkeler tarafından gıpta ile izlenmekteyken ATAKA gibi bir partinin sırf reytinglerini arttırmak için ileri sürdüğü iddialar ile ortamı bulandırmaya gerek yoktur. Güneş balçıkla sıvanmaz.

Kaynak: Müzekki AHMET - Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 02 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:82 914
-Son 24 Saat Test Sayısı:1220
-Toplam Vaka Sayısı:2 538
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:19
-Toplam Vefat Sayısı:144
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 123
-Son 24 Saat İyileşenler:33All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS