Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Haziran 2020
HABERLER
19 MAYIS CEBEL’İN BAYRAMI MÜNASEBETİYLE KUTLAMALAR DÜZENLENDİ

19 MAYIS CEBEL’İN BAYRAMI MÜNASEBETİYLE KUTLAMALAR DÜZENLENDİ

18 Mayıs 2007

Bulgaristan Türkleri’nin totaliter komunist rejime karşı ilk yürüyüşlerin yapıldığı Kırcaali ili Cebel belediyesinde geleneksel kutlamalar düzenleniyor. Bu gün saat 09,00 da okunan mevlitten sonra yüzlerce soydaşa pilav dağıtıldı. Daha sonra protokol konuşmaları yapıldı. Yurt içi ve yürt dışından gelen misafirler arasında T.C. Filibe başkonsolosu Ümit Yalçın,İç işleri bakan yardımcısı Raif Mutafa, Milletvekilleri Lütfi Mestan ve Necmi Ali, Cebel’in kardeş belediyesi olan Bursa Yıldırım belediye başkanu Özgen Keskin ve bir grup heyet, Kırcaali ili belediye başkanları yar aldılar.
Cebel belediye başkanı Bahri Ömer 19 mayısın Bulgaristan Türkleri için çok önemli bir tarih olduğunu söyledi. Bahri Ömer “Totaliter rejime karşı Cebel’de başlayan ayaklanmalar daha sonra tüm ülkeye yayıldı ve daha da büyerek Romanya’ya ve Almanya’ya kadar yayıldı ve Berlin duvarının yıkılmasına bile sebep oldu” dedi.
Diğerkonuklarda yaptıkları konuşmalarında Cebellileri kutladılar.
Cebel günü bu yıl 20 mayıs Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimleri nedeniyle bir gün önce kutlandı. Yarın kutlamalar Folklor ekipleri gösterileri ile devam edecek.

Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer’in konuşması:


19 Mayıs 1989 yılı bizim için ne anlam taşıyor. 18 yıl öncesi yarım asırdan fazla komunizmin pençesi altında kalan Doğu Avrupa’nın kurtuluşunun başlangıç günü demektir. Bunun da Cebel’den başlaması bize Cebellilere onur ve gurur vermektedir. Olayları hepimiz çok iyi hatırlamaktayız. Bulgaristan’da Türk azınlığının eritilmesi için 1984 yılında isim değiştirme kampanyası gerçekleştirilmiştir. Karşı koyan yüzlerce önderimiz kamplara ve hapislere gönderilmiştir. Hapisten Ahmed Doğan ve arkadaşları tarafından Mayıs ayının 22 sinde sokağa dökülerek isyan çağırısına hazırlıklar yapılırken Cebel’deki yöneticimiz İsmet Paniş’in tutuklanmasından dolayı isyana daha erken başlanması kararı alınmıştır. İsyan 19 Mayıs’ta başlayarak tüm Bulgaristan’a dağılmış ve sonra da Romanya’ya, Doğu Almanya’ya kadar yayılmıştır ve hatta Berlin duvarının yıkılmasına sebep olmuştur. Bu isyanlar en demokratik bir şekilde gerçekleşmiştir. O zaman öndrlerimizin halka çarısı şöyleydi:
“Yere eğilmeyin, ayakkabılarınızın bağları çözülse bile yere eğilmeyin, taş alıp atmak için eğiliyorlar derler.”
Bu sözler hiçbir zaman unutulmayacaktır. Şimdi Hak ve Özgürlüğümüz sayesinde iki dönemdir halkımıza iktidar ortağı olarak hizmet vermekteyiz. Başkanımız Ahmed Doğan önderliğinde başarılarımız devam etmekte ve Avrupa Birliği ülkesi olarak Avrupa Parlamentosuna millet vekillerimizi 20 mayısta, yani bu pazar günü hep birlikte seçeceğiz. Sizlere güveniyoruz ve bunu en iyi bir şekilde yapacağınıza inanıyoruz. Belediyemizin çalışmalarına gelince herşeyi görüyorsunuz başarılarımız meydanda, projeler yapılmakta belediyemizin kalkınması için, yatırımların buraya gelmesi için var gücümüzle çalışmaktayız ve herşey yapılacaktır. Yarın komşumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin de bayramı var- Atatürkü anma, gençlik ve spor bayramı var.
Müsadenizle Türk milletine önce sağlık ve sadet, sonra başarılar dilerim. Cebelliler herzaman öncü olmuştur, biz bunu çok iyi bilmekteyiz. Bu bir gelenek haline gelmiştir. Biz de bunu devam ettirmek mecburiyetindeyiz. Bayramınız mubarek olsun.

Kaynak: Leman ALİ-Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 02 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:82 914
-Son 24 Saat Test Sayısı:1220
-Toplam Vaka Sayısı:2 538
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:19
-Toplam Vefat Sayısı:144
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 123
-Son 24 Saat İyileşenler:33All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS