Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Haziran 2020
HABERLER
RUDOZEM’DE TÜRKÇE KURSU BAŞARIYLA SONA ERDİ

RUDOZEM’DE TÜRKÇE KURSU BAŞARIYLA SONA ERDİ

19 Mayıs 2007

Bundan bir yıl önce demokrasi rüzgarlarından esinlenen Rudozem aydınları,Etnik Kültür Teatisi,adıyla anılacak bir dernek kurdular.Bu derneğin başına da,
Gazeteci-yazar Salih Ademov Bozov’u getirdiler.
Bu derneğin Rodoplar’ın göbeğinde yer alan Rudozem şehrinde doğması hiç de rastgele değildir.Bir insan ömrüne yakın varlığını sürdüren totaliter rejim yıllarında bir madenci şehri olarak gelişen Rudozem’e,ülkemizin dört bir yanından hatta eski Sovyetler Birliğinden onlarca,yüzlerce kişi akın etmişti.Ağır çalışma koşulları bu farklı insanları birbirlerine çok yakınlaştırmıştı.Bu yerde yıllarca bir kardeşlik havası estirilmişti.Bu,şimdi de etkisini tüm hızıyle sürdürmektedir.
Derneğin yönetim kurulu,tüm bu koşulları dikkate alarak yeni diyaloglar sağlamak için kapsamlı bir plan hazırladılar.İnsanlar arasında karşılıklı anlaşma,işbirliği ve kardeşlik ancak dillerin bilinmesiyle mümkün olacağı ağır basıyordu.İşte bu planların bir maddesinde de Balkan halklarının dillerinin öğrenilmesi yer aldı.Bu diller de Rumca,Romence,Türkçe,Arnavutça vb.dir.
Zaman itibarıyle üç ay sürecek olan kurslar,ilkönce Türkçe ile başladı.Meraklı sayısının fazla olmasına karşılık daha iyi netice alabilmek için 25 kursçu ile çalışmalara başlandı.
Kurs öğretmenleri: emekli Türkçe öğretmeni Mehmet Alev ve yüksek pedagoji uzmanı anaokulu öğretmeni Emel Mehmet Balıkçı,üç ay zarfında meraklı kursçulara Türkçe’yi sevdirerek onu pratik olarak kullanmada bir hayli mesafe almalarını sağladılar.Kursun ilk merhalesinin iyi sonuç vermesi,kursçuların eğitim seviyeleri de etkili oldu.Onların daha çoğu öğretmen, doktor ve değişik alanlarda çalışan teknisyenlerdi.Aralarında normal eğitim gören liseli öğrenciler de vardı.Kursçulardan d-r Valentin Enev, Haydar Hasan Şaban, Suzana Başeva iyi başarı gösterenler arasındalar.
Kursun daha ağırlaştırılmış ikinci aşamasının bu yıl sonunda gerçekleştirilmesi de karara bağlandı.

Kaynak: Nikola İvanov Çuralski-Smolyan YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 902
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:816
-Toplam Vaka Sayısı:2 711
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:43
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 545
-Son 24 Saat İyileşenler:17

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS