Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER
KIZANLIK /KAZANLIK/ CAMİSİ DÜN AKŞAM BİLİNMEYEN KİŞİLER TARAFINDAN YAKILDI

KIZANLIK /KAZANLIK/ CAMİSİ DÜN AKŞAM BİLİNMEYEN KİŞİLER TARAFINDAN YAKILDI

26 Temmuz 2006

Mecliste HÖH milletvekili Lütfi Mestan’ın yaptığı açıklamaya göre dün akşam Kızanlık camisi bilinmeyen kişiler tarafından yakılmış ve camlarıda kırılmış.
Lutfi Mestan bu olayı şiddetle kınadıklarını ve suçluların bir an önce yakalanmalarını istedi.
Son günlerde ATAKA tarafından başlatılan camilere karşı kampanyaların bu olayda etkisi olabileceği de sanılmakta.
Aynı cami bundan önce de bir kaç defa saldırıya uramıştı.
Kızanlık camisi 530 yıllık bir tarihi eser.
HÖH milletvekilileri bu olayı bir etnik huzurun bozulması ve son yılların etnik modeline karşı olay olduğunu ve mejliste bulunan diğer partilerinde bu olayı kınamalarını istedi.
--------------------------------------------------------------- Kızanlık (Kazanlık), Eski-Zağara (Stara-Zagora) iline bağlı ilçe mer­kezidir. 1430 yılında Akça-kı­zanlık adıyla Türklerce kuruldu. Kızan: erkek çocuk, delikanlı demektir. Kızanlık ovası ortasındadır. Türklerce buraya getirilen gülyağı, tütün, nane ruhu çıkar. Müzesi, müze evleri vardır. Osmanlı - Türk döneminde zanaat ve eğitim - öğretim merkeziydi. 7 km uzağında baraj vardır. Sevtopolis adlı eski Trak kenti kalıntıları, yakınında bulunur. Bulgaristan gülyağcılığının merkezidir. Halkının çoğu Türktür, yoksuldur. Minaresiz bir tek cami kalmışsa da "onarım var" diye kilitlidir. Her nedense, Bulgarlar buraya Kazanlık demeyi yeğ­lemektedirler, oysa bu ad da Türkçedir. Kızanlık Türk ağzı'nı, Macar türkolog Suzanne Kakuk, inceleyip iki makale biçiminde Budapeşte'de yayımlamıştır (1958). - Kimi tarih kitapları, bu yö­reye Menemenli aşiretinin, reisleri Süleyman Şah yönetiminde, yerleştiğini belirttiklerine göre, Ege bölgesinden bir Türkmen aşiretinin buraya yerleşmiş olduğu kuşkusuzdur. Evliya Çelebi, kentte 8 cami, 7 okul, 2 medresenin bulunduğunu yazar. Son zamana dek burada bir Türk rüştiye okulu bulunduğu gibi, bir tek ca­mii de vardır. Günümüzde ayakta kalan ve kundaklanan camii, İskender Bey tarafından 1470’li yıllarda yapılmıştır. Caminin inşa kitabesi günümüze ulaşmamıştır. Ancak İskender Bey hicrî 882 (milâdî 1477)’de hayatta olduğundan, camii yaklaşık olarak bu tarihlerde inşa edilmiştir. Camii, yaklaşık 530 yıllık bir Osmanlı eseridir.

Kaynak: YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS