Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Haziran 2020
HABERLER
BULGARİSTAN’DA GEÇEN HAFTA

BULGARİSTAN’DA GEÇEN HAFTA

17 Haziran 2007

Arkada kalan hafta başında Bulgaristan, ABD Başkanı Bush’un gerçekleştirdiği ziyaretle dünya haberlerine girdi. Bu ziyaret sırasında iki ülke arasındaki ilişkilerin hiçbir zaman şimdiki gibi iyi gelişmemiş olduğu değerlendirmesi yeniden yapıldı.

Sofya’da “Romanlar’ın Toplumla Bütünleşmesinin On Yılı” adlı uluslararası girişimin Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. Görüşmede çingenelerin topluma kazandırılması çabalarının yetersiz olduğu sonucuna varıldı. Başbakan Stanişev, hükümetin bu alandaki çalışmalarını eleştirerek, sivil toplum kuruluşları ile beraber bu konuda yeni bir strateji hazırlanacağını belirtti.

Medya, yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele yetersiz olduğundan Bulgaristan’a Avrupa Birliği tarafından ihtiyat maddeleri, mali kısıtlamalarla yaptırımlar uygulanacağı konusunda çeşitli tahminlerde bulundu. Ancak Avrupa Komisyonu kaynakları bu kaygıları dağıttı, Dışişleri Bakanı Kalfin ise başarılı çalışmalardan dolayı bazı yükümlülüklerin uygulanmasına denetimin kaldırılabileceğini belirtti.

Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre Mayıs ayı enflasyonu % 0.1’dir. Ocak-Mayıs aylarında fiyat zamlarının % 2.4, geçen yılın Mayıs ayı ile bu yılın Mayısı arasındaki dönemde % 4.3 olmasına rağmen, İMF uzmanları, enflasyonun Bulgaristan’ın Avro bölgesine katılımı için en büyük engel olmaya devam ettiğini belirttiler.

Hafta içinde iktidar koalisyonunda yer alan İkinci Simeon Ulusal Hareketi ve Bulgaristan Sosyalist Partisi’nde olupbitenler dikkat çekiciydi.
İkinci Simeon Ulusal Hareketi Meclis grubu, Parti’nin birkaç gün önce yapılan olağanüstü kongresinin yasal olmadığını ileri sürdü, ancak parti lideri Simeon Sakskoburgotski onu “radikal değişimler” ve “kendisinin siyasetten çekilmesini öngörmeyen kesin kararlarla” tehdit etti.

BSP’nin kongresi de yapıldı.Lideri ve Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev, yönetim programının güncelleştirilmesinden yana çıkarak, iktidar koalisyonunun sosyal alanda mali taviz vermesi halinde bu çalışmaların suya düşmesi ve bundan sonraki yönetimde sağa dönemeç gerçekleştirilmesinin mümkün olduğu uyarısında bulundu.

Kaynak: Kırcaali Haber / BNR YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 086
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:1 196
-Toplam Vaka Sayısı:2 668
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:41
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 528
-Son 24 Saat İyileşenler:138

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS