Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER
NAİM SÜLEYMANOĞLU: 'GÖÇMENLERE GÜVENİYORUM'

NAİM SÜLEYMANOĞLU: 'GÖÇMENLERE GÜVENİYORUM'

03 Temmuz 2007

MHP'den milletvekili adayı olduğunuz. Ancak aday lıstesının 6. sırasındasınız, seçilecek misiniz ?

Seçileceğiz! İstanbul 3. Bölgeden 25 milletvekili adayı var biliyorsunuz. MHP olarak seçimlerden birinci parti olarak çıkacağımızı umuyoruz ve 25 tane milletvekilliğinden en az 10'dan fazlasını alacağımızı düşünüyoruz, hedefimiz bu.

6.sıraya konulmamın nedenine gelince ise Devlet Bahçeli'nin dediği gibi 'çalışsın biraz diye' oraya konuldum. Listenin 6 sırasından sonra yer alan ve seçilen her milletvekili için Naim Süleymanoğlu çıkardı diyecekler.

Politikaya daha önce de adım atmak için girişimleriniz oldu ama başarılı olamadınız. Nedenini neye bağlıyorsunuz?

İstanbul, Kıraç'tan Belediye Başkanı adayı olmuştuk biliyorsunuz. MHP'nin orada az oyu vardı daha önceki seçimlerde. 270 oyu vardı ve bız 2 bin 400 oya çıkardık yanı kat be kat daha fazla oy aldık ama yetmedi.

Diğer siyasi partilerden de Bulgaristan kökenli adaylar var ancak hiçbirisi aday listelerinin ilk sıralarında yer almıyor. Bu durum Bulgaristan Türkleri arasında memnuniyetsizlikle karşılanıyor.

Bizim ilk onda beş tane Rumeli kökenli adayımız var. Meral Akşener'i biliyorsunuz, ben oradayım, bizim Rumeli Derneğinin federasyon Başkanı da orada. Diğer partilere baktığınız zaman CHP'de 16 sırada var. AKP'de ise Şumnu'lu Berkant diye bir arkadaşımız var ve 20 sıraya koymuşlar. Bunları insanlarımıza anlattığımız zaman daha rahat oy isteyebiliyoruz.

Şimdi daha önce göçmenler milliyetçiyiz diyorlardı ama MHP'ye oy vermiyorlardı. Anavatan Partisi ve DSP'ye oy veriyorlardı. İkinci partisi ise MHP oluyordu her zaman. Şimdi ise tümü MHP'ye vereceğiz oyumuzu diyorlar. Listelerimizde Meral Şener ve benim gibi göçmen adayların olması MHP'ye daha kolay oy vermelerini sağlayacak.

Bulgaristanlı göçmenler, çifte vatandaşlığa sahip insanlar siyasi partilerin kendilerine yönelik net bir planı olmadığını savunuyor. MHP'nin seçimler öncesi göçmenlere söyleyebileceği nedir?

Meral hanımla bunun projesini hazırladık. Biz geldiğimizde eski göçmenlerin çifte vatandaş olabilmesi için Bulgaristan'la masaya oturacağız. Diyelim ki birinin Şumen'de veya Razgrad'ta arazisi, evi var ve zamanında orada kalmış, şimdi mahkemeyle geri almış mülkünü ama vatandaş olamıyor. Bulgaristan'da doğmuş eski göçmenlerin çifte vatandaş olmaları yönünde Bulgaristan'la masaya oturacağız.

Aynı şekilde 1989 yılından sonra Türkiye'ye gelmiş ancak Bulgaristan'daki çalışma süreleri tanınmadığı için emekli olamayanların iki ülkede çalıştıkları süreler birleştirilecek.

Daha sonra gelipte vatandaş olamayanlar var. Biliyorsunuz binlerce insan Ankara'dan vatandaşlık bekliyor ama maalesef tek bir kişi bile Türk vatandaşı yapılmıyor.

AKP özellikle göçmenlere karşı, nasıl İzmirlilere gavur diyorlarsa bize de o gözle bakıyorlar ve istemiyorlar bizi tabi ki. Bir kişiyi bile vatandaş yapmıyor bunlar.

Vatandaş olmayan yada olmak istemeyen ama Türkiye'de yaşayan göçmenler üç ayda bir çıkış yapmak zorunda kalıyorlar. Mesela 65 yaşındaki bir insanımız Türkiye'de torunlarına bakıyor ama üç ayda bir giriş çıkış yapmak zorunda kalıyor. Seçilirsek bu problemi hemen halledeceğiz.

Bir Kırcaali'li olarak buradaki insanlara ne söylemek istiyorsunuz?

Kırcaali'lere güvüveniyorum. Tüm Bulgaristan göçmenlerinden destek bekliyorum, yani biz varken başka yere gideceklerine inanmak istemiyorum.

Son olarak Kırcaali'ye ne zaman geldiniz?

Yaklaşık 2 ay önce oradaydım...

İnsanlarda gözlemlediğiniz neydi?

İnsanlarımız tabi ki, aş ve iş istiyorlar. Gençler Avrupa ülkelerine gidiyor çalışmaya, yaşlılar ise Türkiye'ye geliyor. Bence orada hala sistem oturmuş değil.

Kaynak: Söyleşiyi yapan : Nahit DOĞU

Ziyaretci sayısı: 6045 YORUMLAR


mustafa gülücü 2008-12-06 15:49:37
benim teyzem var ama obeni evinde istemiyor
mustafa gülücü 2008-12-06 15:53:43
bende eve gidiyorum sıkıldımda geliyorum severgibiyapıyor
TOSÇALI 2012-10-25 23:57:22
Bu kadar kafası çalışmayan insanı istesen toplayamazsın.Ya aradan kaç yıl geçti şu anda Naim Süleymanoğlu milletvekili olsa kötü mü olurdu sorusunun cevabını herkes vermeli.Yok kapasite yokmuş yok gülünç duruma düşermişiz.Siz geri zekyalısınız.Salaksınız.Kapatın çenenizi ve sadece Bulgaristan göçmeni adaya oy verin.Aklınızın ermediği işlerede burnunuzu sokmayın...Allahın kürekçileri.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS