Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER
KAPİTAN ANDREEVO-KAPIKULE’DE YOĞUNLUK

KAPİTAN ANDREEVO-KAPIKULE’DE YOĞUNLUK

10 Temmuz 2007

Bulgaristan-Türkiye arasındaki sınır kapılarında yaz mevsimi nedeniyle büyük yoğunluk yaşanıyor. Yaz tatillerini Türkiye’de geçirmek üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinden sınırlara akın eden gurbetçiler ve soydaşlarımız aşırı yoğunluk ve bürokratik işlemlerin uzun sürmesinden ötürü sınır kapılarında saatlerce beklemek zorunda kalıyor.

Bulgaristan-Türkiye sınırında en çok kullanılan kapı olan Kapitan Andreevo-Kapıkule sınır kapısında gurbetçilerin taşıtlarının oluşturduğu kuyruk 3 kilometreye ulaşmış durumda. Gurbetçilerin her iki gümrük kapısında işlemlerini tamamlayıp Türkiye’ye giriş yapmaları yaklaşık olarak 7-8 saat alıyor.

Gümrük yetkilileri yaz dönemi nedeniyle tüm gişelerin çalışmasına rağmen yoğunluk nedeniyle gecikmeler olduğunu vurguluyor. Bu yoğunluk özellikle hafta sonlarında daha fazla oluyor.

Kapitan Andreevo-Kapıkule sınır kapısı uzun yıllardan beri kullanılan bir kapı olmasından ötürü gurbetçiler tarafından tercih edilen bir kapı. Diğer tarafta 2005 yılında açılışı yapılmış olan Lesovo-Hamzabeyli sınır kapısı ise neredeyse boş duruyor.
Türkiye’ye yaz tatilini geçirmek üzere gelen gurbetçilerin Lesovo-Hamzabeyli sınır kapısını tercih etmemelerinin nedeni bu sınır kapısının 22 Temmuz 2007 tarihinde Türkiye’de gerçekleştirilecek genel seçimlerde bu sınır kapısında oy kullanılamayacak olması nedenlerin başında geliyor.

Diğer taraftan, Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye geçiş yapacak olanların Lesovo-Hamzabeyli sınır kapısına yönlendirilmesi için her hangi bir tabelanın bulunmaması da, bu sınır kapısının kullanımını engelliyor. Kapitan Andreevo-Kapıkule sınır kapısında saatlerce beklemek yerine daha kolay bir geçiş için Lesovo-Hamzabeyli sınır kapısını kullanmak isteyecekler şu yönleri kullanabilirler:

Giurgu (Romanya) - Rusçuk (Bulgaristan) sınır kapısından giriş yapanlar: Rousse (Rusçuk) - Razgrad - Shoumen (Şumnu) – Karnobat - Yambol (Yanbolu) – Elhovo - Lesevo

Kalarash (Romanya) - Silistre (Bulgaristan) sınır kapısından Bulgaristan’a giriş yapanlar: Silistre – Dolulovo – Shoumen (Şumnu) – Karnobat – Yambol ( Yanbolu) – Elhovo – Lesovo

Kalafat (Romanya) – Vidin (Bulgaristan) sınır kapısından giriş yapanlar: Vidin – Montana – Vratsa – Botevgrad – Sofya – Plovdiv (Filibe) – Haskovo (Hasköy) – Harmanlı – Topolovgrad – Elhovo – Lesevo

Sırbistan veya Makedonya’dan giriş yapanlar ise: Sofya – Plovdiv (Filibe) – Haskovo (Hasköy) – Harmanlı – Tpolvgrad – Elhovo - Lesovo

Kaynak: Kırcaali Haber« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS