Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Haziran 2021
HABERLER
LİBYA YÜKSEK TEMYİZ MAHKEMESİ BULGAR HEMŞİRELERİNİN ÖLÜM CEZALARINI TEYİT ETTİ

LİBYA YÜKSEK TEMYİZ MAHKEMESİ BULGAR HEMŞİRELERİNİN ÖLÜM CEZALARINI TEYİT ETTİ

11 Temmuz 2007

Libya Yüksek Temyiz Mahkemesi bugünkü oturumunda Bulgar hemşireleri ve Bulgar vatandaşı olan doktor Aşraf’ın ölüm cezalarını teyit etti.
Sağlık görevlileri Bingazi hastanesinde 400’den fazla çocuğa kasıtlı olarak AİDS hastalığını bulaştırdıkları için ölüme mahkum edilmişlerdi. Kararın beyan edilmesinden hemen sonra sağlık görevlilerin avukatlarından birisi olan Hari Haralampiev yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği karar, Libya adaleti için utanç verici olduğunu söyledi.
Bundan sonra mahkumlar ancak Libya Adalet Bakanı’nın başında olduğu Yüksek Mahkeme Kurulu’nun aldığı karar ile serbest bırakılabilirler.
Sağlık görevlilerin Libyalı avukatları Osman Bizanti, medyaya yaptığı açıklamada, nihai sonuç konusunda iyimser olmaya devam ettiğini belirtti.
Bingazi’de AİDS hastası çocukların Vakıf Başkanı İdris Laga, Libya Yüksek Mahkeme Kurulu’na sağlık görevlilerine verilen cezayı hafifletmesine imkan verecek bir anlaşmanın iki güne kadar imzalanacağını açıkladı. Laga anlaşmanın resmi bir beyanname tarafından beyan edileceğini de sözlerine ekledi.


Bulgaristan Sağlık çalışanları, “daha hafif” olarak adlandırılan suçlamalardan da ceza alıyorlar. Bulgar hemşireleri, ülkedeki moral normlarını ihlal etme suçundan 3 yıl hapis cezası ve döviz suçlardan, 10 bin Libya dinar ödeme cezası alıyorlar. Mahkemenin ölüm cezalarını teyit etme kararı ile davanın siyasi diyalog düzeyine geçme engeli ortadan kalktı. Bulgaristan Başsavcısı Boris Velçev, ölüm cezalarını teyit etme kararını bu şekilde yorumluyor. Bundan sonra, sorun tamamen siyasi nitelikli oluyor. Başsavcı Velçev, hemşirelerin temyiz edileceklerini ve Bulgaristan’a geri döneceklerini ümit ettiğini sözlerine ilave etti.

Libya Dışişleri Bakanı , Trablusgarp’ta yapılan basın toplantısında, 16 Temmuz’da Cemahiriye Yüksek Mahkeme Kurulu’nun , sağlık görevlilerin olayını görüşmek üzere toplanacağını açıkladı. Yüksek Mahkeme Kurulu'nun kararından sonra, dava, Libya Dışişleri Bakanı tarafından alınacak.

Kaynak: Kırcaali Haber/bnr YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS