Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER
RODOP RÜZGÂRI DERGİSİ YAYIN HAYATINA BAŞLADI

RODOP RÜZGÂRI DERGİSİ YAYIN HAYATINA BAŞLADI

08 Ağustos 2007

Rodop Rüzgarı gazetesi 12 Kasım 1999 tarihinde kuruldu. B.Trakya’nın Rodop ilinde Şapçı bölgesinin ilk Türkçe gazetesi olarak tarih sayfalarında yerini aldı. Okuma alışkanlığının düşük olduğu B- Trakya gibi çorak topraklarda böyle bir gazeteyi çıkarmak herşeyden önce bir secaret işiydi. Bu cesareti bizlere veren Şapçı bölgesi yüksek tahsillilerine buradan teşekkürü bir borç biliyoruz.

Rodop Rüzgarı zaman içinde yılmadan ve usanmadan eserek yoluna devam etti. B.Trakya Türk Azınlığı nezdinde belki fazla etkili bir yayın organı olamadı, fakat yönetim açısından bir baskı aracı olma özelliğini korudu. Gazetemizde yayınlanan onlarca haber yönetim nezdinde dikkate alındı ve yazdıklarımız gerçekleşti. Bunun için çok mutluyuz.

Yıllar ilerledi. Yazdıklarımız ve yaptığımız araştırmalar gazete sayfalarına dar gelmeye başladı. Daha doğrusu gazete haberleri bizleri manen tatmin etmemeye başladı. Bizler 1999-2007 arasındaki bilgi ve tecrübe birikimimizi başka türlü değerlendirmeliydik. Daha derin konulara girmeli, B.Trakya Türk Azınlığı’nın geçmişine ışık tutarken; kültür, gelenek, görenek ve yakın tarihimizi yeni nesillere de aktarmalıydık. Bütün amacımız böyle kutsal bir mirası kaybolmaktan kurtarmak ve yeni nesillere tanıtmaktı.

Yukarıdaki düşüncelerden sonra gazetemizi bundan böyle dergi olarak yayınlamaya karar verdik. İsim olarak yine ‘Rodop Rüzgarı’ olarak kalmasını uygun gördük. Bölgenin tarihine geçmiş bir yayın organını bu şekilde yaşatmayı düşündük. Bu değişikliği okuyucularımızın anlayışla karşılayacaklarını umuyoruz.

Hiç kuşkusuz çıkan her yeni dergi kendi etrafında bir dalgalanma ve bir kıpırtı yaratır. Bunun bizde de böyle olduğunu zannediyoruz. Zaman içinde dergimizde değişik yazarlar ve konu başlıkları bu dalgalanmanın sonucu olarak ortaya çıkacaktır. Bu konuda sayfalarımızın yöresel araştırmalar, gelenek ve görenek, kültür, sanat ve popüler tarih gibi konularda her çeşit seviyeli yazıya açık olduğunu da belirtmek isteriz.

Dergimiz habercilik yapmayacaktır. Ancak toplumumuzu ilgilendiren çok önemli konularda zaman zaman görüşlerimizi de yazmaktan kaçınmayacağız. Sayfalarımız arasında, ‘Gurur Veren B.Trakya Türkleri’, ‘Yörelerimiz’, ‘Yer Adları’, ‘B.Trakya Türkleri Eğitiminde İz Bırakanlar’, ‘B.Trakya Türklerinde İlkler’, ‘Popüler Tarih’, ‘Güncel’, ‘Yerel Yöneticilerimiz’, ‘Tarihin Suskun Tanıkları’, ‘Balkanlarda Türk Kültürü’, ‘Salnamelerde B.Trakya’, ‘B.Trakya’da Türkçe Basın Tarihi’ v.b. gibi konu başlıklarını bulabileceksiniz. Zaman içinde bunlara benzer konulara çekinmeden ve yılmadan el atabileceğimizi de buradan söyleyebiliriz.

Hiç kuşku yok ki bütün bu yazdıklarımız okuyucu desteği olduğu sürece gerçekleşecektir. Yapmamız gereken B.Trakya Türklerine okuma alışkanlığını kazandıracak ortamları hazırlamaktır. Bunları yapabildiğimiz takdirde azınlık olarak daha güvenli yarınlara kavuşmuş olacağız ki genç nesiller de bizlerden bunu belemektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS