Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
22 Haziran 2021
HABERLER
BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTA

BULGARİSTAN'DA GEÇEN HAFTA

19 Ağustos 2007

Bulgaristan’da geçen hafta içersinde, Roman vatandaşlarının, Başkent Sofya’nın Krasna Polyana semtinde olaylar çıkarması, en çok tartışılan ve en çok endişe verici konudur. Krasna Polyana semtinde, onlarca kızgın Roman, sopalar ve baltalar alarak araçlara saldırdılar ve polis ile jandarmanın gözleri önünde sokaklarda olay çıkardılar. Bazıları ,” Bulgarlar için ölüm” sloganı atıyorlardı. Romanlara, aşırı milliyetçi Bulgarlar tarafından dayak atılması, olayların çıkış nedeni baştan gösterilmiş olsa da daha sonra bu iddialar yalanlandı. İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri İliya İliyev, hukuk savunma örgütlerinin eleştirilerine hedef olma korkusundan polisin bu olaya müdahale eve olayın etnik gerilim olarak ele alınmaması gerektiğini söyledi. İçişleri Bakanı Rumen Petkov olay sırasında ülkemizin diğer ucunda bulunuyordu. Cumhurbaşkanı Pırvanov, olaydan üç gün sonra, etnik ve dini mensubiyeti ayırmaksızın kuralları çiğneyen her kişinin cezalandırılması gerektiğini belirtti. Savcılık, olaya karışan dört kişiyi holiganlıkla suçladı. Olayın çıkış nedeninde hala bir açıklık yok, toplum ise gittikçe daha büyük sabırsızlıkla birçok sorunun cevabını istiyor.

Geçen hafta içersinde Ulusal İstatistik Enstitüsü, ülkemizde, Temmuz 2007’deki enflasyon oranı aynı yılın Haziran ayına nazaran % 2.2 olduğunu, bu rakamın ise yıl başından bu yana ay için en yüksek değeri teşkil ettiğini açıkladı. Ulusal İstatistik Enstitüsü Müdürü Stoyan Tsvetkov, kaydedilen %2.2 enflasyon, gıda fiyatlarındaki ani artıştan dolayı fakirleri en çok etkilediğini vurguladı. Birçok ekonomi uzmanı ise bu verileri kabul etmiyor ve enflasyon rakamını daha da yüksek gösteriyorlar.

İstihdam Ajansından yapılan açıklama iyimser. Bulgaristan’da Temmuz ayında işsizlik oranının %7. 25 olduğunu belirten ajans, geçen senenin aynı ayına nazaran 1.71 azalma kaydedilmesiyle Avrupa Birliği değerlerine yaklaştığını açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber/BNR« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS