Künye E-gazete
 
KIRCAALÝ HABER
 15 YAŢINDA
DÖVÝZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arţiv
25 Haziran 2021
HABERLER
150 GURBETÇİ SVİLENGRAD'DA PERİŞAN

150 GURBETÇİ SVİLENGRAD'DA PERİŞAN

07 Eylül 2007

İzin dönüşü çalıştıkları Avrupa ülkelerine bazı aile fertlerini yasadışı yollardan götürmeye kalkan 40 kişi Bulgar polisi tarafından gözaltına alındı. Zanlıların yakınlarının pasaportlarına el konunca sınır kenti Svilengrad’da mahsur kalan gurbetçi sayısı 150’yi buldu. Gurbetçiler yargılamanın bir an önce yapılmasını istiyor.


İzin dönüşü beraberlerinde Avrupa ülkelerine kaçak yollardan yolcu götürürken Bulgar polisi tarafından sınırda yakalanan gurbetçiler komşu ülkenin sınır kenti Svilengrad’da gözaltında tutuluyor. Pasaportlarına el konulan 150 gurbetçi ve yakını perişan oldu. Kentten ayrılmasına izin verilmeyenler arasında küçük çocuklar da var. Gurbetçiler kentteki otellere yerleştirilince Svilengrad’taki otellerde yer kalmadı. Gurbetçiler ise yargılamanın daha hızlı yapılması ve hiçbir suçu olmayan aile fertlerinin ise serbest bırakılmasını istiyor.

Avrupa ülkelerinde çalışıp yaşayan gurbetçiler izin için memleketlerine geldi. İzinlerinin bitiminde ise bazıları, çalıştıkları ülkeye götürmek isteyip de vize alamayan yakınlarını otomobillerinin bagajına ve eşya ve koltukların arasına gizleyip yola çıktı. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu Edirne’nin Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan çıkmayı başarmasına rağmen Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı’nda gümrük polisine yakalandı.

Oteller dolu

Bulgaristan makamları içinde kaçak yolcu yakalan otomobildeki bütün yolcu ve aile fertlerini ilk gece nezarete tuttuktan sonra pasaportlarına el koyup soruşturma başlatıyor. Bu arada ellerinden pasaportları alınan sürücü ve aile fertleri ve diğer yolcular bir otele yerleştiriliyor. Hakkında ‘göçmen kaçakçılığı’ suçlamasıyla soruşturma başlatılan 40 kişinin yanı sıra beraberindeki aile fertleriyle birlikte Svilengrad kentindeki otellerde bekleyen 150 gurbetçi bulunuyor.

10 yıla kadar hapis

Oğlunu, kardeşini, gelinini, kuzenini hatta karısını kaçak yollardan götürmeye çalışan gurbetçiler, Svilengrad Adliyesi’ndeki hakim ve savcı yetersizliği nedeniyle uzun bir yargılamaya tabi tutuluyor ve yargılama bitmeden de kişilerin kentten ayrılmasına izin verilmiyor. ‘Göçmen kaçakçılığı’ suçu işledikleri sabit görülen gurbetçiler için Bulgaristan yasaları bir ile 10 yıl arasında hapis cezası, bin ile bin 500 Leva (1.000-1.500 YTL) para cezası öngörüyor. Ancak bugüne kadar Bulgaristan mahkemelerinin biten yargılamalarda, suçun bir menfaat karşılığı işlenmediği ve genellikle zanlıların araçlarına yakınlarını aldığını göz önüne alarak cezanın alt sınırı olan bir yıl hapis cezası verdiği ve bunu tecil ettiği belirtiliyor.

Buruk yaş günü

Örneğin Sultan Adem Yanıkoğlu çiftinin oğulları Kerem, yakalandığında daha bir yaşını doldurmamış. Kerem geçtiğimiz günlerde birinci doğum gününü anne babasıyla kaldığı otelde kutlamış. Yine Fransa’da çalışan gurbetçi Ayten Halat da 30. yaş gününü barındığı otelde kutlamak zorunda kalmış. Halat “İçimden hiçbir şey yapmak gelmedi. Doğum günümü bir anlamda gözaltında geçirdim” diyor.

Gurbetçiler anlatıyor

Yozgatlı Bayram Koç (42) uzun yıllar Fransa’da çalışıyor. İki oğlunu yanına alabilmiş. Ancak eşine bir türlü vize alamadığı için bu yıl izin dönüşü eşini kaçak olarak götürmeye karar vermiş. Kapıkule’den geçmiş, ancak Kapitan Andreevo’da otomobili ayrıntılı bir şekilde polis tarafından aranınca yakalanmış. Şimdi eşi ve iki oğluyla birlikte bir otelde hakkında verilecek cezayı bekliyor.

“İşimi kaybettim”

Adem Yanıkoğlu, eşi Sultan ve henüz bir yaşında olan oğlu Kerem’le birlikte Svilengrad’da mahsur. Avusturya’da bir kurye şirketinde çalışıyor. İznini geçirmek üzere geldiği memleketi Ordu’dan kardeşi İbrahim’i de yanına almış ve yola çıkmış. Ancak Kapitan Andreevo’da yakalanmış. Yanıkoğlu şunları anlatıyor: “Ben Ağustos başında yakalanmıştım Yakalandıktan sonra ilk gece nezarette kötü koşullarda kaldık. Daha sonra arabamıza ve pasaportlarımıza el koydular ve bizi otellere yerleştirdiler. Hala mahkemeden bana vereceği cezayı bekliyorum. Geçenlerde oğlum Kerem’in doğum gününü otelde kutladık. Oğlum hayata şanssız başladı. Avusturya’da çalıştığım kurye şirketinin benim işime son verdiğini öğrendim. Döndüğümde başka iş arayacağım.”

“Elçilikle görüşmeme kızdılar”

Ayten Halat da çocukları Burak, Firdevs ve kız kardeşiyle birlikte Svilengrad’da mahsur kalanlardan. Halat, bir türlü vize alamayan kayınbiraderini Fransa’ya götürmeye kalkınca sınırda yakalanmış. Fransa’da oturumu olduğu için Sofya’daki Fransız Büyükelçiliği’ne telefonla başvurmuş. Ayten Halat yaşadıklarıyla ilgili şunları söylüyor: “Otuz yaşıma Svilengrad’da bir anlamda gözaltında girdim. her şeyimize el koydular. Buralarda perişan olduk. Ne kadar bekleyeceğimizi bilmiyoruz. Ne ceza alacağımızı bilmiyoruz. Arabamızı bize geri verecekler mi bu belli değil. Fransız Elçiliği’ne telefonla başvurdum. Bu yüzden buradaki görevliler bana kızdı. Oysa ben hakkımı arıyorum. Fransız vatandaşı olmasam da orada oturumum var. Orada çalışıyorum. Buralarda perişan olduk.”


“Almanya bizimle ilgilenmedi”

Konyalı Hasan Çevik Almanya’da çalışıyor. O da, eşi Alman olan ancak bir türlü Almanya vizesi alamayan ağabeyi Mustafa’yı kaçak yollardan Almanya’ya götürmeye çalışmış. Kızı, eşi ve ağabeyiyle mahsur kalmış durumda. Çevik “Ben Alman vatandaşıyım. Ağabeyimi, biraz da ailenin daha fazla parçalanmasına izin vermemek için götürmeye kalktım. Ama yakalandım. Almanya konsolosluğuyla irtibata geçtim ama benimle ilgilenmediler. Hakkımda verilecek kararı bekliyorum” diyor.

“Biz hata ettik, başkaları yanmasın”

Azmi Tansel (48) Fransa’da yaşayan gurbetçi. İzin dönüşü yeğenini arabaya gizleyip Fransa’ya götürmeye kalkmış ve yakalanmış. Aynı yerde çalışan arkadaşı ve arkadaşının oğlu da arabada olduğu için onlar da mağdur durumda. Tansel gurbetçi arkadaşlarını uyarıyor: “Biz bir hata ettik. Cezamızı çekeceğiz. Ama bizden sonrakiler bu yola başvurmasınlar ve başlarını yakmasınlar.”

Araba değiştirince

Emrah Sarıkaya (23) ve Cebrail Ardışlık (17) Fransa’da yaşayan gurbetçi ailelerin çocukları. Onların hikayesi biraz daha değişik. Ailelerinin arabalarındaki sıkışıklık nedeniyle bindikleri tanıdıklarının minibüsünde kaçak yolcu olduğu ortaya çıkınca onların da başı belaya girmiş. Sarıkaya, kendisini yarı özgür yarı hapiste hissediyor kendisini. Ancak fazla yakındığı konu, ilk gün nezarete kapatıldıklarındaki kötü koşullar. “Defalarca nefes darlığından baygınlık geçirdim. Sigara içtiğim halde nezaretteki diğer gurbetçilerle sigara içmemeleri konusunda tartıştım” diyor.

“Kentin bütün çekirdeklerini bitirdik”

Gurbetçi ailelerin gençleri de sıkıntılı. Bir an önce gidecekleri yerlere gitmek istiyorlar. Ailelerinin yaşadığı onlara da yansımış. Bellerini büken ise, bu yarı özgür, yarı hapis halin ne zaman biteceğinin belli olmaması. Sıkıntıları büyük. Canları sıkılıyor. Öyle ki, gençlerden bir tanesinin espriyle karışık söylediği “Sıkıntıdan devamlı çekirdek yiyoruz. Sıkıntıdan neredeyse bu şehirdeki bütün çekirdekleri tükettik” şeklindeki cümle içinde bulundukları durumu fazlasıyla özetliyor.

Kaynak: haber22.com« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS