Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
25 Haziran 2021
HABERLER
KIRCAALİ BÖLGE MÜFTÜSÜ ŞABANALİ AHMET’İN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ MÜSLÜMANLARA HİTABI

KIRCAALİ BÖLGE MÜFTÜSÜ ŞABANALİ AHMET’İN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ MÜSLÜMANLARA HİTABI

12 Eylül 2007

Ramazan ayı! İslam dininde senede bir ay vardır ki müslümanlar için rahmet ve berekettir işte o ramazan ayıdır. Niye diyeceksiniz belki de bugünün anlayışına göre eleştireceksiniz bile hiç aç susuz kalmanın insanın kendisini bazı şeylerden mahrum bırakmasının neresi bereket neresi rahmet diyeceksiniz. İsterseniz önce ramazan ayını orucunu tanımaya çalışalım ondan sonra karar verelim bereket ve rahmet olup olmadığına.
Allahu Teala (c.c.) Ramazan ayı hakkında şöyle buyurur: ‘ Ramazan ayı insanlara yol gösterici doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde kur’an’ın indirildiği aydır sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun.’ Bakara/ 185
Hz. Peygamber (a.s.v.) da şöyle buyurmaktadır: Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahu Teala (c.c.) size ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki bin aydan hayırlıdır. O geceden (kadir gecesinin) hayrından mahrum kalan her hayırdan mahrum kalmış sayılır. (Nesai)
Kur’an ve sünnet böyle özetliyor ramazan ayını ve orucunu. Ramazan ayı berekettir ve rahmettir demiştik nedenini şöyle açıklayabiliriz. Her kim bu ayda gereği orucunu tutar namazını kılar ve bu ayda kendisine yasak olan şeylerden uzak durursa kul hakları hariç geçmiş günahları afolunur demektedir Peygamberimiz bunun için berekettir rahmettir bir fırsattır hayatımıza yön vermek için daha iyi bir düzene sokmak için fırsattır geçmişte yapmış olduğumuz işlerden ve bugün keşke yapmasaydık dediğimiz işlerden kurtulmak için bir fırsattır çünkü orucun karşılığını Allah verecektir. Cennete onlar yani oruc tutanlar oruçlular kapısından gireceklerdir. Bunlarla beraber Allahu Teala ramazan ayı boyunca şeytanları zincire vurmuştur müslümanlar daha kolay kulluk vazifelerini yerine getirebilsinler diye. Zaten bu çerçevede bakarsak aslında bu ay boyunca hiç günah işlemememiz gerekiyor çünki günah işlediğimizde hep yakınırız ya ah şu şeytan olmasa diye işte bu ayda yok o şeytan ama günah tablosu aynı olmasa da ona yakın peki neden bana sorarsanız ah şu alışkanlıklarımız olmasa! Evet işte onun için rahmet ve berekettir değerlendirene işte bu bereketten ve rahmetten istifade etmek için yapılması gereken şu: Ramazan orucu İslam’ın beş şartından bir tanesidir ve akıl baliğ olan her müslümana farzdır ancak yolcular , hastalar , hamile kadınlar bundan istisnadır ve onlar tutamadığı oruçları kaza etmektedirler. Oruc sabah sahurda yani sabah namazının vakti girmeden başlamakta ve akşam namazıyla yani ıftarla bitmektedir oruçlu kişi bu zaman zarfında kendini yemekten içmekten tutmaktadır ve orucun bu zarf içerisinde bozulması kısaca şöyle açıklanır bilinçli bir şekilde dışardan beyne ve mideye ulaşan herşey orucu bozar.
Evet bu ayda bir de kadir gecesi bulunmaktadır bu gecenin bin geceden daha hayırlı olduğunu söylemektedir kur’an ve sünnet bize rivayetlerin çoğu bu gecenin ramazanın 26’sını 27’sine bağlayan gece diye bidirmektedir.Bu gecenin diğer fazileti kur’an bu ayda bu gecede nazil olmaya başlamıştır yani islam dininin yeryüzündeki başlayışı ve dünya üzerinde yeni bir dönemin başlangıcıdır aynı zamanda. Bu ay aynı zamanda zenginlerin fakirlere zekatını sadakasını verdikleri aydır iftar yemekleri ikram ettikleri aydır orucun fonksiyonlarından bir tanesi de şudur gün boyunca oruçlu olan kişi normal zamanda bile yemeğe yemek bulamayan kişinin haline varır ve daha cömert olur. Sevgili müslümanlar bunların hepsinden anlıyoruz ki ramazan ayı bir okuldur yaşamımızı düzene sokmak için yardımlaşmayı ve sevgiyi insanlar arasında artması için bir fırsattır. Bir ayet ve bir de dua ile bitirelim:
‘Ey iman edenler oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korursunuz.’ (Bakara / 183 )
Allah’ım Receb’i ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl , bizi ramazana ulaştır.
Bütün müslümanların ramazan ayını kutlar bereket hayır getirmesini ve daha iyi müslüman olmamıza vesile olması temenni ederim.

Kaynak: Kırcaali Haber« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS