Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER
GÜNEY BULGARİSTAN ALEVİ- BEKTAŞİ VAKFI BAŞKAN YARDIMCISI SADULLAH HAYRULLAH İLE SÖYLEŞİ

GÜNEY BULGARİSTAN ALEVİ- BEKTAŞİ VAKFI BAŞKAN YARDIMCISI SADULLAH HAYRULLAH İLE SÖYLEŞİ

20 Eylül 2007

SAYIN SADULLAH HAYRULLAH, BUNDAN 4 AY ÖNCE YENİ BİR VAKIF KURDUNUZ. BU VAKFIN YÖNETİMİNDE KİMLER YER ALIYOR?

Evet, bundan 4 ay önce biz Güney Bulgaristan Alevi – Bektaşi vakfı kurduk. 19 kişiden oluşan vakfın yönetim kurulunun başkanı Mustafa Ali’dir. Başkan yardıncıları Zekir Niyazi, Üseyin Ali ve üçüncü yardımcı da benim. Vakfımızın merkezi Kırcaali’de olacak. Yakın zamanda Kırcaali Belediyesi tarafından bir ofis sağlanmasını bekliyoruz.

VAKFINIZIN GELEN AMAÇLARI NEDİR?

Alevi- Bektaşi vakfının genel amaçları kadın erkek, büyük küçük, fakir zengin ayrımı yapmadan insanlar arasında hoşgörü yaratmak, birlik ve beraberlik konusunda saygılı olmaktır. Geleneklerimizi yaşatmak, kültürümüzü ayakta tutmak ve yeni nesillere aktarmak. Suni ve alevi kardeşleri arasında cahillik ve cehaletten kalmış kalıntıları yoketmek. 21. asıra uygun hayat şartları içinde kardeşçe ve dostça yaşamak.
Vakfımızın din, ırk ve dil ayrımı yapmadan herkeze kapısı açıktır.

GÜNEY BULGARİSTAN’DA KAÇ ADET TÜRBE BULUNMAKTADIR?

Yaz mevsimlerinde maye denilen törenler yapılan yaklaşık 40 türbe bulunmaktadır. Bu törenlere alevi suni ayrımı olmadan binlerce kardeşimiz katılmaktadır.
Mayıs ayı başında Otoman Baba tekkesinde büyük bir Alevi kültür merkezi /Cem evi/ açılışı yapıldı. Haskovo İli Tekke köyünde bulunan kültür evine yurt içi ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçi geliyor. Bu evin kapıları herzaman ve herkez için açıktır.

KÜLTÜR ALANINDA NE GİBİ ÇALIŞMALARINIZ VAR?

Yine amaçlarımızdan biri olan kültürümüzü yaşatmak ve geliştirmek amacı ile Türk kültür dernekleri ile ortaklaşa çalışmalarımız olacak. Alevi – bektaşi sema ve saz grupları kurarak halkımıza sunmak niyetimiz var. Bunun aramızdaki farklılıkların gidermek için bir araç olacağına inanıyorum.

Kaynak: Söyleşiyi yapan: Leman ALİ« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS