Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER
BULGARİSTAN TÜRKLERİ AVRUPA KONSEYİNDE HAK ARIYOR

BULGARİSTAN TÜRKLERİ AVRUPA KONSEYİNDE HAK ARIYOR

07 Ekim 2007

BAHAD Bursa Derneği’nden Nasıf Mutlu ve Şükrü Altay’ın katılımıyla Avrupa Konseyi Bulgaristan izleme grubu tarafından üçlü toplantı düzenlendi.
ABHaber’e konuşan BAHAD derneği yetkilileri, 1980-1989 yılları arasında zamanın Bulgar yönetiminin Bulgaristan’da ki Türklere yaşattıkları trajedi için mahkeme önüne çıkartılması isteğini Avrupa Konseyi yetkililerine ilettiklerini açıkladılar.

BAHAD yetkilileri sorunları çözülmeden Bulgaristan’ın Avrıpa Konseyi izleme sürecinden çıkartılmayacağı garantisinin Konsey yetkililernden aldıklarını ifade ettiler.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi AKPM Bulgaristan raportörü Hanne Severinsen, BAHAD yetkilileri ile yaptığı toplantıda, bu sorun çözülmeden Bulgaristan izleme sürecinden çıkartılmayacak dedi.

AKPM’deki Bulgaristan milletevklilleride raportör Severinsen ile yapılan toplantıda Bulgaristan’da bugüne kadar görülmemiş bir Türk düşmanlığı olduğuna dikkati çektiler.AKPM’deki Bulgaristan milletvekilleri ülkedeki bazı siyasi partilerin Türk düşmanlığını bilerek ve sistemli olarak tırmandırdığını kaydettiler.AKPM’deki Bulgaristan milletvekilleri Aralık ayı sonuna kadar Bulgaristan Türklerinin 1980-1989 yılları arasında yaşadığı sorunlar ile ilgili bir araştırma yapıp konu hakkında bir rapor hazırlayacaklar.

Öte yandan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg ile biraraya gelen BAHAD yetkilleri Hammarberg sorunları ile ilgili çok detaylı bilgi verdiler.Hammarberg ise BAHAD yetkililerine Ocak 2008’de Bulgaristan’a gideceğini ve konuyu Sofya'da yapacağı temaslar sırasında gündeme getireceğini kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS