Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Temmuz 2020
HABERLER
AİHM YUNANİSTAN'I MAHKUM ETTİ

AİHM YUNANİSTAN'I MAHKUM ETTİ

11 Ekim 2007

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bir grup Batı Trakyalı Türk gencinin açtığı davada, Yunanistan'ı mahkum etti.

Hasan Bekir Usta'nın 6 arkadaşıyla birlikte yaptığı şikayet başvurusunu inceleyen AİHM, "Yunanistan'ın örgütlenme ve dernek kurma hakkıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 11'inci maddesini ihlal ettiği" görüşüne vardı.

Kararı yeterli bulan ve maddi tazminata gerek görmeyen AİHM, yine aynı davayla ilgili "adil yargılanma olmadığı" yolundaki şikayetiyse kabul etmedi.

Hasan Bekir Usta, 1995 yılında, bir grup arkadaşıyla birlikte kurduğu, "Evros valiliği azınlık gençlik derneğinin", mahkeme tarafından kuruluş nedeni gerekçe gösterilerek kapatılmasının ardından 1996 yılında AİHM'ye başvurmuştu.

Derneğin kuruluş gerekçesinde, "gençlere Türk azınlığın geleneklerinin öğretilmesi, dernek üyeleri arasında ilişkilerin geliştirilmesi, Türk ve Yunan halkları arasında dostluk, insan hakları ile demokrasinin geliştirilmesine katkıda bulunmak" gibi hedefler yer almıştı.

Yunan mahkemesi, 1996 yılında aldığı kararda, Lozan anlaşmasına göre, Batı Trakya'da Türk azınlığı değil, sadece Müslüman azınlığı tanıdığı gerekçesiyle derneğin çalışmalarına izin vermemişti.

Derneğin adının "kafa karıştırıcı olduğuna" ve "sanki başka bir ülkenin vatandaşlarının Yunanistan'da ikamet ediyor düşüncesi" verdiğine hükmeden Yunan mahkemesi, "bu derneğin, Müslüman azınlığın çıkarlarını korumayı hedeflemediğini" ileri sürmüştü.

AİHM'nin gerekçeli kararında, derneğin daha faaliyete başlamadan kapatıldığı ve nasıl bir faaliyet göstereceğine bile bakılmadığı hatırlatıldı. Kararda, "derneğin kuruluş amacında belirtilen unsurların, demokratik toplum için tehdit ve tehlike oluşturmadığı, şiddet çağrısı ve unsuru taşımadığına" dikkat çekildi. www.cnnturk.com


Kaynak: İbrahim Baltalı - Gümülcine YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:147 524
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 155
-Toplam Vaka Sayısı:5 315
-Aktif Vaka Sayısı:2 281
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:161
-Toplam Vefat Sayısı:232
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:443
-Yoğun Bakımda Olanlar:31
-Toplam İyileşenler:2 802
-Son 24 Saat İyileşenler:80

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS