Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Temmuz 2020
HABERLER
KIRCAALİ YAKININDA BULUNAN TARİHİ PERPERİKON KALESİNDE EŞSİZ NESNELER BULUNDU

KIRCAALİ YAKININDA BULUNAN TARİHİ PERPERİKON KALESİNDE EŞSİZ NESNELER BULUNDU

12 Ekim 2007

Artık 8 yıldır profesör Nikolay Ovçarov’un başında olduğu arkeologlar ekibi, Doğu Rodoplar’da yer alan Perperikon isimli kutsal şehirde araştırmalar yapıyorlar. Burası, henüz M.Ö 5. binyılın sonunda ve 4.binyılın başında ibadet yeriydi.

Sofya’da verilen basın toplantısında Nikolay Ovçarov, Perperikon’un üç gelişme dönemi ile ilgili üç eşsiz bulguyu gösterdi. Arkeoloji uzmanına göre onların en eskisi, Truva savaşı döneminden kalmadır.
“M.Ö 13.-12. yüzyıldan kalma bir kılıç söz konusudur. Çok iyi korunmuş ve çok kaliteli bronzdan yapılmış bu kılıcın sapı kırıktır. Truva savaşı bu tür kılıçlarla yürütüldü. Sapının kırık olması iki anlama gelebilir: Birincisi çatışma sırısında kırılmış olabilir ve ikincisi de putperest törenlerinde olduğu gibi bilerek kırılmış olabilir. Putlara tapıldığı yerlerde çok değerli armağanlar bırakılıyordu, oysa kılıç o dönemin insanları için son derece değerli bir şey idi. Bizim ekipte çalışan prehistorik dönem uzmanlarına göre Bulgaristan topraklarında bundan önce bu türden diğer iki kılıç bulunmuştur. Yani çok nadir ve ilginç bir nesnedir bu” diyen profesör Ovçarov, yaptığı kazılar sırasında altın aramadığını da ekliyor. Ovçarov’a göre M.Ö 10. yüzyıla ait insan vücüdü andıran küçük seramik figür, ne kadar kaba işlenmiş olsa ve sanat açısından ilgi çekmese de altın hazineden daha değerli olabilir.
“Bütün figürün delikli olduğu dikkat çekiyor. Anlaşılan ölümcül bir hastalık söz konusudur. Ya çiçek hastalığı ya da veba hastalığı, bilmiyorum. Anlaşılan hastalığın hasta bedenden heykelciğe geçmesi için büyü yapıldı. Bundan önce de bizde, bizim kazılarda dahil, bu tür figürler bulunmuştu, ancak ilk defa İlah figürü değil, insanların kaderini değiştirebileceklerine inandıkları bir törende kullanılan bir figür söz konusudur” diyen profesör Ovçarov Perperikon’da bundan kısa süre önce bulunan küçük gümüş süs eşyasının da çok değerli olduğunu ekliyor. Yüksek kaliteli gümüşten yapılmış bu süs, Bizans’lı bir soylunun kolsuz üst elbisesinin düğmesiydi. Düğmenin iki parçası bir araya gelince insan yüzü oluşuyor. Profesör Ovçarov, bu yüzün ilk bakışta kaba olmasına ve Barbar usulünde işlenmiş olmasına rağmen İsa’nın yüzü olduğunu söylüyor.

Kaynak: Veneta Pavlova-BNR YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:147 524
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 155
-Toplam Vaka Sayısı:5 315
-Aktif Vaka Sayısı:2 281
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:161
-Toplam Vefat Sayısı:232
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:443
-Yoğun Bakımda Olanlar:31
-Toplam İyileşenler:2 802
-Son 24 Saat İyileşenler:80

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS