Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Temmuz 2020
HABERLER
BATI TRAKYADA ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

BATI TRAKYADA ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

21 Ekim 2007

AİHM-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ülkemiz Yunanistan’ı bir azınlık davasında daha mahkum etti. Evros-Meriç ilinde kurulmak istenen “Evros Azınlık Gençleri Derneği” bundan böyle yeni bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Ancak mahkeme dava mağdurlarına gecikmeden dolayı herhangi bir tazminat ödenmesini kararlaştırmamıştır. Bundan sonraki prosedür ise kararın uygulanıp bu derneğin bir an önce faaliyete geçmesidir.

AİHM kararları bağlayıcıdır. Ancak elimizde öyle örnekler var ki, bu tür kararları bazen de kimse dikkate almıyor. Örneğin Florina’daki “Makedon Evi” davasında ülkemiz mahkum olmuş, ancak bu karar bir türlü uygulanamamıştır. Sebebini ise bu davayı üstlenecek ve bundan sonraki prosedürü yürütecek hukukçunun bulunamamasıdır!

İnsanların belirli bir kimlik etrafında toplanarak özgürce görüşlerini ifade edecek ortamları hazırlamak en doğal haklarıdır. Bu ortamların oluşabilmesi için de ulusal yasaların veya uluslararası antlaşmaların himayelerine de ihtiyaç yoktur. Kendilerini belirli bir şekilde niteleyen herhangi bir grup, eğer kamu düzenini sarsacak bir davranış içinde bulunmuyorsa, belirli amaçlar için bir araya gelebilmeli ve örgütlenebilmelidir.

Ülkemiz Yunanistan’da yolların temizliğinden sorumlu çöpçülerden tutun da, dağdaki çobana kadar her kesim kendi çıkarlarını savunmak için bir araya gelme ihtiyacını hissetmektedir. Hatta bazı durumlarda devlet de örgütlenmeyi teşvik etmektedir; Tütün Üreticileri Grubu’nda olduğu gibi. Bir araya gelme ve çıkarları kollektif bir şekilde savunma, etnik menfaatler adına yapıldığı gibi, bir çok sefer de belirli coğrafi bölgelerin nostaljisi uğruna da yapılabilmektedir. Örneğin Rodop ilinde Pontusluların, Ermenilerin, Kapadokyalıların, Küçük Asyalıların, Evrosluların v.d. dernekleri veya birlikleri faaliyettedir. Ama, ne yazık ki, AB üyesi ülkemizde, bırakın “Türk” kelimesini, artık “Azınlık” kelimesiyle bile örgütlenmek için bir üst yargı makamları önerilmektedir. Bir insanın kim olduğunu ne olduğunu yasalar belirleyemez! İnsan kendini ne hissederse odur!

Örgütlenmeden, yönetenler ve yönetilenler korkmamalıdır. Sivil toplum örgütlerinin yönetimlere baskı oluşturduğu bir zamanı yaşamaktayız. Ancak bu baskı gücü Batı Trakya Türklerinde yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Son milletvekili seçimlerinde İskeçe Türkleri, belki de farkında olmadan bunun güzel bir örneğini sergilediler ve tabii ki sonuç da başarılı oldu.

Evros Azınlık Gençleri Derneği’nin tanınması azınlık insanının çok değerli 12 yılını almıştır. Aradan epey zaman geçmiştir. Şimdi sıra Evros-Meriç gençlerine geçmiştir. Kuzeylisi veya güneylisi diye coğrafi ayırım yapmadan herkes bu derneğimize sahip çıkmalı, desteklemeli ve üye olmalıdır.

Temennimiz, İskeçe Türk Birliği ile Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği için de bu karar emsal oluşturur ve bu iki derneğimiz de bir an önce tanınır. Unutmamak gerekir ki, bu derneklerin kurucularının hepsi yerleşik Yunanistan vatandaşıdır ve bu ülkeyi herkesten daha fazla sevmektedirler. Aksi düşünceler azınlık insanının gelişmesini ve kalkınmasını önlemek anlamına gelmektedir ki bu da bölgemizde eşitsizliği körükler, insanlar arasında kin ve nefret tohumlarının yeşermesini sağlar.

Kaynak: İbrahim BALTALI- Gümülcine YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:141 473
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 343
-Toplam Vaka Sayısı:4 989
-Aktif Vaka Sayısı:2 083
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:158
-Toplam Vefat Sayısı:230
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7
-Hastanelerde Yatanlar:435
-Yoğun Bakımda Olanlar:32
-Toplam İyileşenler:2 676
-Son 24 Saat İyileşenler:94

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS