Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER
BULGARİSTAN, SAPARD PROGRAMINDA %100’ÜN ÜZERİNDE KAYNAK SAĞLAMAYI BAŞARAN İLK AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKESİDİR

BULGARİSTAN, SAPARD PROGRAMINDA %100’ÜN ÜZERİNDE KAYNAK SAĞLAMAYI BAŞARAN İLK AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKESİDİR

25 Ekim 2007

Bulgaristan, SAPARD programı çerçevesinde finanse edilecek projelerde, öngörülen Avrupa Kaynaklarının %100’ün fazlası için anlaşmalar yapmayı başaran ilk Avrupa Birliği ülkesidir. “Tarım “ Devlet Fonu Yürütüm Müdürü Dimitır Tadarıkov bu açıklamada bulundu. Dimitır Tadarıkov, 6 yıl önce, programa start verildiğinden, Haziran 2007’de başarılıyla sonuçlanmasına kadar, Bulgaristan’da SAPARD çerçevesinde 3 500’den fazla anlaşmanın yapıldığını ve 1.4 Avro’dan fazla yatırım gerçekleştiğini belirtiyor.
SAPARD Ajansı, % 110 üzerinde Avrupa kaynaklarının sağlanmasına ilişkin anlaşmaları sona erdirdi ve Bulgaristan, Avrupa Birliği’nin 12 yeni üye ülkesi arasında bu göstergede ilk yere sıralanıyor. Tadarkıkov’a göre, bu, ülkemizdeki istihdamın artırılmasını olumlu etkiliyor. Sözlerine göre, SAPARD programı çerçevesinde ülkemizde yapılan yatırımlar sayesinde 51 000 kişiye daimi iş sağlandı.
Dimitar Tadarıkov, programda sağlanan Avrupa kaynaklarında yolsuzluk olay oranının, toplam kaynaklarının %2’nin altında olduğunu belirtiyor ve devamla:
“ Bu rakam, Avrupa ve dünya finans kurumlarının risk – analizinden daha azdır. Banka ve finans sistemleri, finans evleri söz konusudur. Şu ana kadar 77 sahtecilik olayı kaydedildi. Yolsuzluk olaylarına karışanlardan 30’u paraları iade etmiştir. 47 olay hakkında icra davası ya da mahkeme davası açıldı. Bir iki ay sonra, şu an üzerinde çalıştığımız programlarda yeni yolsuzluk olayları meydana çıkabilir. Yolsuzluk olaylarına ilişkin Avrupa Sahtecilikle Mücadele Ofisinden / OLAF / üç kişilik bir ekibi bizi ziyaret etti. Tüm strüktürlerle açık ve belirli çalışmalarımızdan dolayı teşekkür mektubu aldık.”

Dimitır Tadarıkov’a göre, Bulgaristan’ın SAPARD programındaki başarısı, ülkemizdeki büyük profesyonelliğe ve Brüksel’in yeni usulüne dayanıyor.” Tadarıkov bu sözlerini şöyle destekliyor:
“Brüksel, Bulgaristan Ödeme Ajansı’nın çalışma ve kusursuz organizasyonunu onaylayarak ilk defa siyasi değil eksper düzeydeki bir kararı aldı. Brüksel temsilcileri, ajansın taşradaki ofislerini ziyaret ederek sürpriz yaptı. Brüksel, ülkemizde, bilinçli, profesyonelce çalışıldığını ve Avrupa mali kaynaklarının, hak etmeyen birisinin banka hesabına aktarılmayacağını anladı.

Brüksel’in, Kasım 2007’de Kırsal Bölgeleri Kalkındırma Programını onaylaması bekleniyor. Bu program çerçevesinde Bulgaristan 2013 yılına kadar 3.2 milyar Avro alacak. Aralık ayında ise “Tarım “ Devlet Fonuna, Bulgar Ödeme Ajansı olarak itimat verilmesi bekleniyor.

Dimitır Tadarıkov, Kırsal Bölgeleri Gelişme Programı çerçevesinde şu an 150-200 000 Avro’ya kadar Avrupa kaynaklarına yerel projele adaylarının arandığını belirtiyor. Ülkemizdeki 28 ile yardım sağlama amacıyla fon temsilcileri gönderildi. Sözlerine göre, gerekli olduğu durumda, insanlarla ya da birlik temsilcileriyle yerinde görüşebilecek ve projelerin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi verecek uzmanlar tayin edilecek.

Kaynak: BNR YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 08 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:159 818
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 467
-Toplam Vaka Sayısı:6 102
-Aktif Vaka Sayısı:2 811
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:188
-Toplam Vefat Sayısı:254
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:483
-Yoğun Bakımda Olanlar:32
-Toplam İyileşenler:3 037
-Son 24 Saat İyileşenler:37

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS