Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER
BULGARİSTAN KAYNIYOR

BULGARİSTAN KAYNIYOR

27 Ekim 2007

Bulgaristan’da çalışan öğretmenlerin yarısının başlattığı büyük grev hükümet hakkındaki eleştirileri arttırdı. Muhalefet eğitimin hükümetin öncelikler listesinde yer almadığı gerekçesi ile güvenoyu talep etti.

Öğretmenlerin 21 günden beri devam etmekte olan grevi ülkeyi ciddi bir şekilde etkiliyor. Grevde olan öğretmenler, maaşlarında %100’lük bir artış talep ediyorlar. Ancak Başkan Sergey Stanishev, %100 oranınında bir maaş artışının mantık sınırları dışında olduğunu iddia etti. Stanishev, bu artışı yapabilecek bile olsa yapmayacağını, çünkü sonrasında ülkenin genel ekonomik değerlerinin sarsılacağını savundu. Stanishev’e göre böylesi bir artış enflasyonunda yükselmesine neden olacak. Stanishev eğitimdeki sıkıntıların ve eksikliklerin öğretmenlerin maaşlarının düşük olmasından değil, 17 yıldan bu yana köklü değişikliklerin yapılmamasından kaynaklanıyor.

Diğer taraftan Eğitim ve Bilim Bakanı Daniel Vulchev eğitim konusunda vizyonuna sahip olmamakla suçlanıyor. Oysa Vulchev parlamentonun Okul Eğitiminin Geliştirilmesi ile Okul Öncesi Karakter Eğitimi ve Eğitmenlik İçin 2006-2015 Yılları Ulusal Programını başlattığını hatırlatmakla yetindi. Bakan, eğitim için iki önemli adımın daha atılması gerektiğine dikkat çekiyor. Bunlar: her okul için bağımsız bütçeler uygulamasına geçilmesi ve belediyelerin bu bütçeleri kullanım sınırlarının belirlenmesi.

Bütün bu yapıldığı iddia edilen işlere rağmen, muhalefet hükümet hakkında güvenoyu talep etti. Bunun üzerine meclis hükümete duyulan güvenoyunu bir kere daha oyladı. 61 oy hükümete güven duymadığını söylerken 160 oy hükümete güvenlerinin tam olduğunu iddia etti. Böylece hükümet bu badireyi de atlatmış oldu.

Hükümet kendisini kurtarmış oldu. Ancak bu oylama daha büyük bir krizi tetiklemiş durumda. Bundan sonra, öğretmenlerin “kamu yararına” olduğu iddiası ile “kemerleri sıkması” gerekliliği ülkenin idaresinde ahlaki bir kriz yaratacak.

Kaynak: Taner BİLGİN - Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:156 351
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 775
-Toplam Vaka Sayısı:5 914
-Aktif Vaka Sayısı:2 664
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:250
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:470
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:3 000
-Son 24 Saat İyileşenler:85

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS