Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Haziran 2020
HABERLER
METİN KAZAK: BULGARİSTAN ETNİK MODELİ AVRUPA’DAKİ KÜLTÜRLERARASI İLİŞKİLERE BİR ÖRNEKTİR

METİN KAZAK: BULGARİSTAN ETNİK MODELİ AVRUPA’DAKİ KÜLTÜRLERARASI İLİŞKİLERE BİR ÖRNEKTİR

03 Ocak 2008

Avrupa Parlamentosu’nda Bulgaristan Vekili Metin Kazak’ın sözlerine göre Bulgaristan’ın etnik modeli konusu, güncelliğini hiç yitirmediyse de günümüzde eski Yugoslavya’da, hatta komşu Türkiye’de yaşanan olaylar bağlamında özellikle önemli bir konudur. İktidar ortağı olan Bulgaristan Türklerinin liberal partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi DPS’ye mensup Metin Kazak, Avrupa Parlamentosu’nun Strasburg’ta geçen Aralık toplantısında Bulgaristan’ın etnik modeli konulu özel bir konuşma yaptı.

Metin Kazak’ın sözlerine göre Bulgaristan, AB’ne katılmakla Balkanlar ve Avrupa genelinde eşi görülmemiş bir hoşgörü modeli getirdi. Söz konusu model, azınlıkların ülkenin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının tüm alanlarına katılması ilkesi ve onların etnik ile dini benliklerinin korunması ilkesi arasındaki dengeye dayanmaktadır. Kazak, radyomuza açıklama yaparken şöyle konuştu: “Bu model Bulgaristan’da Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasındaki iyi komşuluk ilişkilerini canlandırdı, etnik anlaşmazlıkları siyasi sürece dönüştürdü. Bundan dolayı günümüzde Bulgaristan Balkanlar bölgesinde yer alan ve tarihi itibari ile etnik gerginlik ve çatışmaların yükünü taşıyan diğer ülkelere kıyasla Avrupa ailesinde gurur duyabileceği bir modele sahiptir” .

“Bulgaristan’ın komünizmden demokratik topluma geçiş yolunu etnik ve dini sarsıntılar ve çatışmalar yaşanmadan atlatmış olması, toplumumuzun birliğe gururla sağladığı bir katkıdır. Diğer devletlerde geçmişin mirası olan etnik gerginliklerin nasıl giderilmesi gerektiği yönünde sesler yükselirken, mesela Kosova, Bulgaristan’ın modeli bu ülkelere örnek olabilir. Tabii, her devletin kendi gelişim özellikleri var. Ancak bununla beraber Bulgaristan’ın etnik modelinin dayalı olduğu ilke, temel olarak alınabilir” diye konuştu Metin Kazak ve AB üyesi diğer ülkeleri temsil eden Avrupa Parlamentosu vekillerinin Bulgaristan’ın modelini çok olumlu bir şekilde algıladıklarını da ekledi. Üstelik, bu ülkelerden bazılarında da artık kültürlerarası ilişkilerle ilgili gerginlik var. Kazak’ın sözlerine göre Bulgaristan etnik modelinin başarısı bunda saklıdır, ki eski totaliter rejimin yürüttüğü zorla asimilasyon politikasının sonucu olan etnik ve dini gerginlik azınlıkların siyasete katılmaları ile giderildi. Bu şekilde siyasi araçlarla rejimin ayak altına aldığı demokratik hak ile özgürlükler yenilendi ve ülkede etnik barış sağlandı.

“Bulgaristan, gerçekten Avrupa’nın diğer ülkelerine ve özellikle de Balkan bölgesine örnek veriyor, diyor Metin Kazak. Bilindiği üzere eski Yugoslavya topraklarında ve komşu Türkiye’de de maalesef gerginlik var. Bundan dolayı Bulgaristan modeline olan yaklaşım son derece olumludur. Aslında bizim modelimiz, Avrupa Ulusal Azınlıkları Koruma Anlayış Belge’sinin temel ilkelerinden esinlenmiştir. Belgenin temelinde gerek çoğunluğun, gerekse etnik azınlıkların temsilcileri olsun tüm vatandaşların hiçbir ayırım türü uygulanmadan ülkenin hayatına katılması ilkesi yatıyor. Yani tüm vatandaşlar siyasete, devletin vatandaşlarla yürüttüğü diyaloğa ve kararların alınmasına katılmalıdır. Belirli bir azınlığın yoğun olarak yaşadığı bölgelerde sosyal, ekonomik veya kültürel açıdan herhangi bir nispetsizlik varsa devlet bu durumun giderilmesi için ilgili tedbirleri uygulayarak gereken nispeti sağlamalıdır” şeklinde noktaladı sözlerini Metin Kazak.

Kaynak: bnr YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 04 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:85 435
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 174
-Toplam Vaka Sayısı:2 585
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:25
-Toplam Vefat Sayısı:147
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:8
-Toplam İyileşenler:1 322
-Son 24 Saat İyileşenler:116All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS