Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Haziran 2020
HABERLER
BULGARİSTAN SCHENGEN SAHASINA KATILMAK İÇİN YOĞUN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYOR

BULGARİSTAN SCHENGEN SAHASINA KATILMAK İÇİN YOĞUN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYOR

13 Ocak 2008

Bulgaristan ve Romanya İçişleri Bakanlıkları, Sofya’da gerçekleşen toplantıda iki ülkenin Schengen sahasına katılması yönünde yürütülen hazırlıklarda işbirliği yapmakta anlaştı. Bulgar tarafının daveti üzerine düzenlenen görüşmede ağırlık Sofya ve Bükreş’in Schengen konularında AB Komisyonu tarafından onay almaları için çalışmaların uyum ve koordinasyon içinde yürütülmesine verildi. Herşeyden önce Avrupa’nın henüz üyelik müzakereleri döneminden “paket” olarak ele aldığı Bulgaristan ile Romanya, Schengen sahasına katılma süreleri ile ilgili farklılıkları ortadan kaldırmalıdır.Bulgaristan’ın belirlediği stratejik hedef, Avrupa ile sınırlarının en geç 2011 yılında kaldırılmasıdır, oysa Romanya bunun 2012 yılında gerçekleşmesini hedef güdüyor. İki ülke, Schengen ile ilgili bir dizi şartı yerine getirmelidir. Onların en önemlileri, kara, su ve hava sınırı olmak üzere dış sınırlardaki güvenliğin garantilenmesi ve ulusal asayiş ile emniyet organlarının Schengen’in bilgi sisteminin bir kısmı haline gelmesidir. Bulgaristan, dış sınırların korunması ile ilgili Schengen sistemine henüz 2009 yılında katılmaya hazır olacağını, 2011 yılına kadar kalan süreyi ise diğer şartları yerine getirmek için kullanacağını açıkladı. Bulgaristan’ın sınırlarındaki kontrolün pekişmesi için AB tarafından 2009 yılının sonuna kadar tahsis edilen para 200 milyon euronun üzerindedir.
Bulgaristan ile Romanya’nın Schengen sahasının bir parçası haline gelmeleri için Avrupa Parlamentosu ile danışma görüşmeleri yapıldıktan sonra birliğe üye tüm ülkelerin bu konuda oybirliği ile karar vermeleri gerekiyor. Bundan önce ise iki ülkenin Schengen şartlarını yerine getirme hazırlılığı ile ilgili ayrıntılı değerlendirmeler yapılacak. 1 Ocak tarihinde Schengen sahasına katılıp AB dönem başkanlığını devralan Slovenya, Sofya ve Bükreş’i yakından takip edeceğini açıkladı. Bundan dolayı Sofya’da geçen toplantıda Bulgaristan ve Romanya içişleri bakanlıkları yetkilileri, Slovenya başkanlığı ile olduğu gibi AB’nin ilerideki başkanlıkları ile de iki ülkenin Schengen sahasına tam bir şekilde bütünleşmesi yolundaki hazırlıkların başarı ile tamamlanması için yoğun işbirliği yürütmekte anlaştı.

Kaynak: Kırcaali Haber/BNR YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 02 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:82 914
-Son 24 Saat Test Sayısı:1220
-Toplam Vaka Sayısı:2 538
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:19
-Toplam Vefat Sayısı:144
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 123
-Son 24 Saat İyileşenler:33All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS