Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
25 Haziran 2021
HABERLER
BULGARİSTAN MECLİSİ ERMENİ TEKLİFİNİ REDDETTİ

BULGARİSTAN MECLİSİ ERMENİ TEKLİFİNİ REDDETTİ

17 Ocak 2008

Bulgaristan'da aşırı sağcı ATAKA partisi milletvekillerince hazırlanan Ermeni iddialarının Bulgaristan tarafından resmen tanınmasını öngören yasa teklifi parlamento genel kurulunda bir kez daha reddedildi.

Teklif, ATAKA milletvekillerinin girişimiyle parlamento genel kurulunda bugün üçüncü kez gündeme getirildi.

173 milletvekilinin katıldığı oylamada yasa teklifi 50'ye karşı 63 oyla reddedildi. Oylamada 60 milletvekili ise çekimser kaldı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) milletvekili Remzi Osman, böyle bir teklifin parlamentoda gündeme getirilmesinin hem tarihi gerçeklere, hem de parlamentoya saygısızlık olduğunu söyledi.

Söz konusu olayların benzerlerinin birçok ülkede yaşandığını kaydeden Osman, "olayları yaşandığı zamana ve şartlara göre değerlendirmek gerektiğini" ifade etti.

Osman, dış güçlerin kışkırtmasıyla Ermeni çetelerin Türk ordusuna ve Türk halkına karşı kanlı eylemler düzenlediğini hatırlatarak, "Bu şartlarda insanların ve devletin güvenliğinin sağlanması adına zorunlu göç uygulaması kararı alınmıştır. Benzer bir karar ABD tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında Los Angeles'ta yaşayan Japonlara uygulanmıştır. Ayrıca, tarihin değerlendirilmesi ve yargılanması parlamentoların görevi değildir. Tarihi tarihçilere bırakmalıyız" dedi.

"Nefret duygusu..."

Teklife ret oyu veren Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekillerinden Aleksandar Radoslavov da, genel kurulda yaptığı konuşmada, bunu gündeme getirenlerin gerekçelerinin arkasında aslında "nefret duygusu"nun olduğunu söyledi.

Radoslavov, "Nefret bir parlamentoda siyasi argüman olarak kullanılmamalıdır. Bu, ne insanlığa, ne de barışa hiçbir katkı sağlamaz" diye konuştu.

Bu arada, ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinden yapılan açıklamada, teklifin "parlamentoda kabul edilinceye kadar" tekrar tekrar gündeme getirileceği belirtildi.

Kaynak: cnn turk« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS