Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Haziran 2020
HABERLER
BALKANLARDA ÜRKÜTÜCÜ ANLAR

BALKANLARDA ÜRKÜTÜCÜ ANLAR

26 Ocak 2008

Sırbistan Kosova’nın bağımsızlığını engellemek amacıyla önlemler üretmeye devam ediyor. Sırbistan Kosova’nın bağımsızlık günlerinin gittikçe yaklaşmakta olduğunu bilincine vardı. Rusya’nın etkisi altında daha ne kadar direnebileceğini bilemiyormuş gibi görünüyor. Üstelik Ratko Mladiç ve Radovan Karadziç’in hala yakalanmamış olmalarına rağmen girişimlerine devam ettiği AB üyeliğinin engellenmesini de istemiyor.

Rusya, Sırbistan’ın hamisi olarak Kosova’nın bağımsızlığına karşı koymaya devam ediyor. Teknik olarak bunu yapmasının Rusya için yarattığı her hangi bir olumsuzluk yok. Rusya, Kosova’nın bağımsızlığını kabul etmeyeceğini söyleyen güçlü bir devlet konumunda. Üstelik bahsedilen topraklar kendi toprakları olmadığı için uzaktan fikir beyan etmesi de kolay. Reddedemeyeceği bir teklif gelmesi halinde Sırbistan ile var olan organik bağlarını çok fazla düşüneceğine de inanılmıyor.

Oysa Sırbistan için durum böyle değil. Kosova teknik olarak Sırbistan toprakları içinde yer almaya devam ediyor. Bağımsızlığı kabul edilecek olan toprak parçası, Sırbistan’a ait görünüyor. Diğer tarafta, Sırbistan Yugoslavya’nın dağılması sonrası yaşanan iç savaşın etkilerinden kurtulabilmiş değil. Miloseviç döneminde ülke dışına kaçırılan büyük miktardaki paraların yarattığı ekonomik boşluk ve savaş sonrası rehabilitasyon döneminin henüz tamamlanmamış olması Sırbistan’ı hırpalıyor. Bu durumun düzeltilebilmesi için AB üyeliğine bel bağlamış durumda olan Sırbistan hükümeti, gerektiği kadar pazarlık gücüne sahip değil.

Sırbistan’da hükümette yer alan her kim olursa olsun, Sırp halkına Kosova’nın savunulacağı konusunda güvence vermek zorunda. Bunun anlamı, Kosova sorununun çözümlenmemesi halinde halkın kendisini yeni bir iç savaşın içinde bulmayacağının garantilenmesi gerektiğidir. Bu çok zor bir durum. Çünkü tercihler hep aynı yere çıkıyor. Kosova bağımsızlığını ilan ederse, Sırbistan ve Kosova’da yaşamakta olan Sırplar “gerilecek”. Kosova bağımsızlığını ilan edemezse de Kosova’da yaşayan Arnavutlar “gerilecek”. Bu gerginliklerin Balkanların zaten “gergin” bir bölgesinde gerçekleşeceğini de hesaba katarsanız durum ürkütücü bir hal alıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 02 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:82 914
-Son 24 Saat Test Sayısı:1220
-Toplam Vaka Sayısı:2 538
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:19
-Toplam Vefat Sayısı:144
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 123
-Son 24 Saat İyileşenler:33All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS