Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Haziran 2020
HABERLER
TARIM SEKTÖRÜNE TAHSİS EDİLEN AVRUPA FONLARINDAN KAYNAKLAR ÇİFTÇİLERE ULAŞMAYA BAŞLADI

TARIM SEKTÖRÜNE TAHSİS EDİLEN AVRUPA FONLARINDAN KAYNAKLAR ÇİFTÇİLERE ULAŞMAYA BAŞLADI

28 Ocak 2008

Tarım sektörüne tahsis edilen Avrupa fonlarından kaynaklar Bulgaristan çiftçilerine ulaşmaya başladı. Bu süreçle ülkemizdeki çiftçiliğin pekiştirilmesi ve geliştirilmesi, modern tarım işletmelerinin kurulması bekleniyor.

AB’nin tarım sektörüne yönelik finansman, Bulgaristan köylerindeki hayatı kökünden değiştirecek. 2013 yılına kadar Bulgaristan tarımına 3 milyar avro tahsis edileceği biliniyor. Çiftçilere doğrudan yapılacak ödemelerden başka AB’nin Ortak Tarım Politikası’na göre, Köy Kesimlerinin Gelişimi Programı çerçevesinde de finansman yapılacaktır. Bulgaristan’da bu amaçla çiftçilere yönelik ödemelerin yapılacağı Ödeme Ajansı da kuruldu. Eski adı Tarım Fonu olan Ödeme Ajansı, yaklaşık 37 bin çiftçiye sübvansyon verdi. Şubat ayının sonuna kadar diğer kayıtlı çiftçilerin sübvansyon alması bekleniyor. Doğrudan ödemelerin, bu yıl 350 milyon leva veya yaklaşık 175 milyon avro olarak hesaplandığı belirtiliyor. ‘Avrupa’da Bulgaristan tarım sektörüne yönelik finansmanın üzerinde sıkı denetim uygulandığı bilinmeli’ diyen Tarım Fonu Başkanı Dimitır Tadarıkov, şunları da kaydetti: ‘3 milyon 384 bin hektar tarım arazisi için 79 bin ödeme başvurusu yapıldı. Brüksel’de rakam olarak verdiğimizin yaklaşık %90’ıdır bu. Bu tarım arazisi, 700’ün üzerinde arsadan oluşuyor. 1 milyon 100 bin hektardan fazla bir araziyi işleyen ilk 37 bin çiftçi, 155 milyon leva tutarında sübvansyon alıyor. Diğer çiftçiler, sübvansyonunu Şubat ayının sonuna doğru alacak. Bazı çiftçiler, Tarım Fonu ve Avrupa’yı dolandırmaya çalıştı. Ancak zamanında önlemler alındı. Bütün gerekli yoklamaları yapabilmek için muameleleri birkaç gün ile yavaşlattık’

AB’nin katılım öncesi programı SAPARD, Bulgaristan’ın üyeliğiyle köy kesimi gelişim projelerinin finanse edileceği programa dönüşüyor. Bu yeni program aracılığıyla tarım, işletme sanayii, orman endüstirsi ve ekoloji alanlarına sübvansyonlar verilecektir. Bulgaristan’ın benimsemeye başladığı tarım finansmanından önemli bir bölümü, bu program kapsamında sağlanıyor. Finansmanın toplam değerinin, 2013 yılına kadar 2 buçuk milyar avrodan fazla olması bekleniyor. SAPARD programı, 2001 yılının Haziran ayında başlatıldı ve 2007 yılının Eylül ayında sona erdirildi. Yapılan bilançoya bakılırsa da bu dönemde 3 bin 500’den fazla porje hayata geçirildi, yeni çiftlikler kuruldu, tarım teknolojileri alındı.

Kaynak: Kırcaali Haber / BNR YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 HAZİRAN 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:89 902
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:816
-Toplam Vaka Sayısı:2 711
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:43
-Toplam Vefat Sayısı:160
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:12
-Toplam İyileşenler:1 545
-Son 24 Saat İyileşenler:17

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS