Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Haziran 2021
HABERLER
BULGARİSTAN’DA 1400 CAMİ VAR

BULGARİSTAN’DA 1400 CAMİ VAR

01 Şubat 2008

Bulgaistan müslümanları başmuftülüğü genel sekreteri Hüseyin Hafızov basına yaptığı açıklamasında ülkemizde bulunan camilerde yaklaşık 1100 imamın görevde olduğunu söyledi. Bu imamların ikiyüztanesi gençlerden oluştuğunu söyleyen Hafızov diğer 900 imamın da emekli olduğunu belirtti.
Hafızov “ İmamlarımızın maaşlarını sağlamakta sıkıntımız var. Maaş sağlanan imamlarımızın gelirleri vakıf mallarından sağlanmaktadır. Vakıf malları olmayan yerlerde yore halkı aralarında para toplayarak imamların maaşlarını ödemektedirler. Bulgaristanda bulunan 3 imam hatip lisesinden mezun olan gençlerimizin bir kısmı imam olarak çalışıyor. Sağlanan maaşlar 300 leva civarında. Bu çok yetersiz bir maaş olduğundan gençlerimiz imam olarak çalışmaktan kaçınıyor. Yuksek islam enstitüsünde 56 öğrenci okumaktadır. Bunlar mezun olduktan sonar Bulgaristan okullarında din ve islam dersi verebilir.” dedi.
Bulgaristanda camilerin sayısı ile ilgili Fokus ajansına bilgi veren Hafızov şu açıklamada bulundu:
“ Bulgaristan çapında 1400 müslüman ibadet yeri bulunmaktadır. Bunlardan bintanesi cami diğerleri ise mesçittir. Bu camilerden 300 tanesi 1989 yılından sonar inşa edildi. 2000 yılından sonra yeni inşa edilen camilerin sayısı yılda 3-4 tanedir. En eski cami Yambol’da bulunan Ebu Bekir caamisi, en büyük ibadet yeri olanı Filibe’deki Muradi’ye caamisi, en yüksek olanı da Şumnu’daki Tumbul caamisidir.”

Kaynak: Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS