Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Haziran 2021
HABERLER
BULGAR ŞİRKETLERİ PERSONEL İTHALİNE HAZIRLANIYOR

BULGAR ŞİRKETLERİ PERSONEL İTHALİNE HAZIRLANIYOR

11 Şubat 2008

Bulgar şirketleri birkaç yıldan beri ekonominin birçok sektöründe nitelikli eleman yetersizliği gibi ciddi bir sorunla karşılaşıyor. Öte yandan Bulgaristan’ın yakın yıllarda gerçekleştirecek büyük altyapı ve enerji projeleri göz önünde bulundurulduğunda binlerce işçiye gereksinim duyduğu, Bulgar iş piyasasının ise bu elemanları sağlamadığı belli oluyor. Buna bağlı olarak Bulgaristan, yurt dışından uzman işçi getirilmesini sağlayacak politikalara yöneliyor.

Bu bağlamda hükümetin 1 Ocak tarihi itibariyle emekliğe ayrıldıktan sonra çalışmaya devam eden her yurttaşın çalıştığı bir yılın üç yıllık çalışma süresi olarak değerlendirilmesi ile ilgili kararı, personel yetersizliği sorununa belirli bir çözüm getiriyor. Daha uzun süre çalışmış olanlar böylece daha büyük emekli maaşları alacak, şirketler ise nitelikli elemanlarını daha uzun zaman kullanabilecek.
Bulgar eğitim ve öğretimi ekonomiye gerekli elemanları yetiştirmediği için uzman yetersizliği sorunu bütün ciddiyetiyle karşımıza çıkıyor. Öte yandan çalışabilir yaşta olan birçok yurttaş ülke dışında istihdam edilmeyi, kendilerini kanıtlamayı yeğliyor.
1990 yılından itibaren 1 milyondan fazla Bulgar yurttaşı ülkeyi terketmiştir. Resmi olmayan verilere göre çalışabilir yaşta olan her beş Bulgardan biri yurt dışında iş aramaya hazırdır.
Bu durum ülkemizin en büyük işveren kuruluşu olan Bulgaristan İktisadi Odası’nı çoktan beri tedirgin ediyor. Oda Başkan yardımcısı Dikran Tebeyan’a göre bu sorunun çözümü birkaç yönde aranmalı. Oda’ya göre uzun zamandan beri işsiz olup artık iş aramaktan vazgeçenler iş piyasasına çekilmeli, ayrıca meslek orta ve yüksek okullarının öğretim programlarına iş pazarında talep gören meslekler ve bunlarla ilgili dersler alınmalı.
Dikran Tebeyan’ın belirttiği gibi, metalurji, kimya sanayii, makina yapımı, dikiş sanayii gibi birçok üretim dalında kadro yetersizliği yaşanıyor. Buna bağlı olarak Bulgaristan nitelikli kadro ithaline başvurmadan olamayacak. Moldova, Ukrayna, Makedonya’daki Bulgar topluluklarından örneğin Bulgaristan’da talep gören meslekler için gerekli niteliklere sahip kişiler çekilebilir. Öte yandan, geçen yıl Bulgar özel sektöründe maaşlar % 22’lik bir artış gösterdiğinden, en nadir rastlanan mesleklerdekilerin ise dört haneli ücretler aldığından 1990 yılından sonra Bulgaristan’dan ayrılan Bulgarların bir bölümü yeniden ülkemize kazandırılabilir.
Bulgaristan İktisadi Odası’na göre, kendi ülkelerinde bizden daha düşük ücret alan eski Sovyet cumhuriyetleri işçileri de ithal edilebilir.
İnovasyon ve Teknolojik Transfer Merkezi Başkanı Maria Pavlova’ya göre işverenler ile üniversiteler arasında daha büyük işbirliği sağlanmalı. Bunun gerçekleştirilmesi için neler gereklidir? Kendisini dinleyelim:

“Üniversiteler ile şirketler arasında branş merkezleri oluşturulmalı. Bu bağlamda bilişim teknolojileri, makina yapımı gibi branş odalarının rolü olabilir. Böylesi ortak merkezler işverenler ile üniversite öğretim çalışmaları taleplerini aynılaştırabilir. İş dünyası temsilcileri, yüksek okul öğretimine hayatın ve pratiğin gerektirdiği yönler kazandırılması için programlarına ek dersler alınması fikrini de ortaya atıyorlar.”

Kaynak: BNR YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS